• Reklam

2019 YILINDA KAR YAĞACAKMI!

2019 kışı nasıl olacak, bu sene kış ayında çok kar yağacak mı soruları yavaş yavaş kıs ayının yaklaşması ile merak konusu oldu. Geçen sene kara hasret kalan İstanbullular bu sene kar yağışına doyacak mı, İstanbul'da ilk kar ne zaman düşecek? Ünlü meteoroloji profesörü Orhan Şen beklenen analizini yayınladı.

2019 YILINDA KAR YAĞACAKMI!

2019 kışı nasıl olacak, bu sene kış ayında çok kar yağacak mı soruları yavaş yavaş kıs ayının yaklaşması ile merak konusu oldu. Geçen sene kara hasret kalan İstanbullular bu sene kar yağışına doyacak mı, İstanbul'da ilk kar ne zaman düşecek? Ünlü meteoroloji profesörü Orhan Şen beklenen analizini yayınladı.

2019 YILINDA KAR YAĞACAKMI!
Editor: admin
13 Eylül 2018 - 15:09

Yaz aylarını artık geride bıraktığımız bu günlerde artık sonbahar etkisini iyiden iyiye hissettirmeye başladı bile. Peki bu sene kış nasıl geçecek, 2019 kışında kar yağışı olacak mı, hangi bölgelerede kışın daha çok kar yağacak ve ilk kar ne zaman hangi ayda düşecek? İşte meteoroloji uzmanlarının 2019 kışı tahminleri... Profesör Orhan Şen değişen iklimlere değinerek 'bu kış için' beklenen hava durumu tahminini açıkladı. İşte Prof. Şen'in öngörüleri-"Küresel ısınmanın getirdiği iklim değişikliğine yıllardır dikkati çekiyorduk. Ancak bu uyarılar gözle görülür olmadığı için tam olarak kavranamıyordu. Şimdi ise iki yıldır bu iklim değişikliği ülkemizde yaşanmaya başlandı. İşte aşırı sıcaklar, dolu yağışı falan. Bu durumu artık sürekli yaşayacağız. İnsanlarımızın buna alışması gerekiyor". "Türkiye'de ciddi şekilde iklim değişikliği yaşanıyor. Artık yaz mevsimi uzadı. Eylül de bir yaz mevsimi oldu. Kış ve yaz arasındaki geçiş dönemi daraldı ve daralmaya devam edecek. Sıcak bir yazdan sonra eylül ve ekim de buna ayak uydurdu. İşte son dönemde yavaş yavaş serin hava kendini göstermeye başladı. Eylülde sonbaharı göremedik. Sonbahar yeni başlıyor. Bu ayın 15'inden sonra sonbaharı göreceğiz"

KAR NE ZAMAN YAĞACAK

Profesör Orhan Şen değişen iklimlere değinerek 'bu kış için' beklenen hava durumu tahminini açıkladı. İşte Prof. Şen'in öngörüleri-"Küresel ısınmanın getirdiği iklim değişikliğine yıllardır dikkati çekiyorduk. Ancak bu uyarılar gözle görülür olmadığı için tam olarak kavranamıyordu. Şimdi ise iki yıldır bu iklim değişikliği ülkemizde yaşanmaya başlandı. İşte aşırı sıcaklar, dolu yağışı falan. Bu durumu artık sürekli yaşayacağız. İnsanlarımızın buna alışması gerekiyor" .

BU AYIN 15'İNDEN SONRA SONBAHAR BAŞLIYOR

"Türkiye'de ciddi şekilde iklim değişikliği yaşanıyor. Artık yaz mevsimi uzadı. Eylül de bir yaz mevsimi oldu. Kış ve yaz arasındaki geçiş dönemi daraldı ve daralmaya devam edecek. Sıcak bir yazdan sonra eylül ve ekim de buna ayak uydurdu. İşte son dönemde yavaş yavaş serin hava kendini göstermeye başladı. Eylülde sonbaharı göremedik. Sonbahar yeni başlıyor. Bu ayın 15'inden sonra sonbaharı göreceğiz"

BU SENE KIŞ NASIL OLACAK

Şen, kasımın yarısından sonra da yavaş yavaş kışın kendisini göstermeye başlayacağını belirterek, şunları anlattı: 

-"Bu sene normal, beklenen bir kış mevsimi olacak gözüküyor. Bazı yıllardaki gibi ılık bir kış olmayacak. Sıcaklık normal değerlerde olacak. Türkiye genelinde kar yeteri kadar yağacak.

DİKKAT ÇEKEN DURUM

-Batıdan doğuya kadar tüm Türkiye kar yağışından nasibini alacak. Ancak şöyle bir durum dikkati çekiyor; özellikle doğuda sıcaklıklar biraz yüksek görülüyor. Öyle çok dondurucu soğuklar olmayacak gibi duruyor. Ancak bu, kar yağışının fazla olması demektir çünkü kışın sıcaklık yüksek olursa daha çok yağar."

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, en çok İstanbul'da kışın nasıl geçeceğinin merak edildiğini vurgulayarak, tahminini açıkladı:

- "İstanbul malum Türkiye'nin mega kenti. 15 milyon civarı insan burada yaşıyor. Dolayısıyla buradaki iklim koşulları daha çok ilgi çekiyor.

-Türkiye genelinde olduğu gibi İstanbul'da da normal değerlerde bir kış bekliyoruz. Yani sıcaklık normal değerlerde ve kar yağışlı olacak. İstanbul'da 3-4 kere güzel kar yağışı olur. Şehir merkezinde ısıdan dolayı kar pek kalmıyor ancak kentin kuzeybatı bölgelerinde kış mevsimini tam olarak yaşayacağız.

Kar nedir? Kar yağışı nedir?

Kar, bir yağış biçimidir. Kar bulutlarda bulunan su taneciklerinin aşırı soğuk ile karşılaşması sonucu kristalleşerek oluşmasıdır. Bu olay çok çabuk meydana geldiği için su tanecikleri yağmura dönüşmeden kar haline gelmiştir. Kar taneleri yapılan araştırmalara göre altıgendir. Fakat küçük olduklarından çıplak gözle şekilsiz gözükürler. Ve bunların hiçbiri birbirine benzemez. Ve gökyüzünden yere doğru inerken hiçbiri birbirine değmez. Toprak ve atmosferin ısı aynı olursa yere düşen kar taneleri erimez. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre yeryüzüne inen yağış çeşitlerinin sekizde birinin kar yağışı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yere düşen kar taneleri toprağın üzerine kaplar ve toprağın donmasını engeller. Kar tanesi oluşurken sıcaklığa ve neme göre şekil alır. Kar yazın oluşacak nem ve kuraklığı önler. Ayrıca toprağa düşen kar taneleri azot bakterileri yardımıyla eriyerek azot tuzu haline gelerek toprağı da besler. Buna karşın kar taneleri yağış çeşidine ve yağış türüne göre; uzun ince kalem veya şapkalı sütun gibi isimler alır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum