ABD çalkalanıyor! George Floyd'un ölümüne sebep olan polis memurları için flaş karar

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd'u gözaltına alırken boynuna dizini basarak ölümüne sebep olan polis memuru Derek Chauvin ve diğer 3 polis ile ilgili çok sıcak gelişmeler yaşanıyor. ABD'nin yangın yerine dönemesine neden olan bu polislerle ilgili alınan kararlar açıklandı.

ABD çalkalanıyor! George Floyd'un ölümüne sebep olan polis memurları için flaş karar
04 Haziran 2020 - 00:37 - Güncelleme: 04 Haziran 2020 - 00:44

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd'u gözaltına alırken boynuna dizini basarak ölümüne sebep olan polis memuru Derek Chauvin'e yönelik suçlamanın derecesinin artırılacağı ve Chauvin'in üçüncü derece yerine ikinci derece cinayetten yargılanacağı bildirildi.
 

Star Tribune gazetesinin haberine göre, Minnesota eyaleti Başsavcısı Keith Ellison, Chauvin'in üçüncü derece yerine ikinci derece cinayetten yargılanmasına karar verdi.

Olay yerindeki diğer üç polisin de cinayete yardım ve yataklıktan yargılanacağını belirtildi.


Chauvin'in daha önce üçüncü derecede cinayet ve taksirle adam öldürmeden yargılanacağı açıklanmıştı. Derek Chauvin, 8 Haziran'da mahkemeye çıkacak.Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, geçen pazartesi günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

ABDlilerin çoğunluğu George Floyd gösterilerini desteklerken, Trumpın tutumunu onaylamıyor

ABD'de çoğunluğun siyahi George Floyd'un polis şiddetiyle ölmesine karşı düzenlenen protestoları desteklediği ve Başkan Donald Trump'ın protestolara karşı tavrını ise onaylamadığı ortaya çıktı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum