Afgan göçü ÇiN'in Avrasya'ya yerleşmesi ön projesidir. !!

Talibandan kaçan Afgan sığınmacı göçü üzerinden (arka planda) Çin Avrasya'ya yerleşme ön projesini devreye soktu. Türkiye - Çin İpek yolu "Türk Seddi projesi" Çin - Anadolu tek yön güzergâhlı "Göç yolu kuşak" projesini, Türkiye -Çin yatırım ve Ticaret yolu projesi ile kuzeyden Türkçülük ile Kafkaslar ve Türkmenistan'da, Güneyden ise ümmetçi dış politika ile İran'da Türk seddi projesi ile karşılayacak; Alternatif ters yön "Türk seddi/paktı (ekonomik ve güvenlik) koridor projesi" devreye sokulmalıdır.

Afgan göçü ÇiN'in Avrasya'ya yerleşmesi ön projesidir. !!
16 Ağustos 2021 - 13:46

Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçirmesi sonrası Çin’den konuyla ilgili ilk resmi açıklama geldi.

 

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında, “Afganistan’da büyük değişiklikler yaşandı. Afgan halkının istek ve tercihlerine saygı gösteriyoruz.

Afganistan’daki savaş 40 yıldan fazla sürdü. Savaşın sona ermesi ve barışın sağlanması, 30 milyon Afgan’ın müşterek arzusu olduğu gibi, tüm uluslararası toplumun ve bölge ülkelerinin ortak temennisi” dedi.

Taliban’ın, ülkedeki savaşın bittiğine, Afgan vatandaşlarının ve ülkedeki yabancı misyonların güvenliğini koruyacaklarına dair açıklamasını hatırlatan Hua, “Çin, bu sözlerin hayata geçirilmesini, Afganistan’da pürüzsüz bir geçiş sağlanmasını, her tür terör ve suç eyleminin önlenmesini ve bu suretle, Afgan halkının savaşın getirdiği kaostan uzak kalarak yurtlarını yeniden inşa etmesini umuyor” ifadelerini kullandı.

TALİBAN HEYETİ ÇİN’E GİTMİŞTİ

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 28 Temmuz’da Çin’in kuzeyindeki Tianjin kentinde Taliban heyetini ağırlamıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çin tarafının Taliban’a barış görüşmelerini ilerletme çağrısında bulunduğu, Taliban’ın da Çin’e yatırım için ortam oluşturma sözü verdiği kaydedilmişti. Wang Yi, temmuz ayı başındaki Tacikistan ziyareti esnasında yaptığı açıklamada da Taliban’ı terör örgütleriyle arasına net bir çizgi çekmeye ve Afgan siyasetinde ana akım çizgiye dönmeye çağırmıştı.
 

ÇİN’İN KABİL BÜYÜKELÇİLİĞİ DE AÇIKLAMA YAPTI

Çin’in Afganistan’ın başkenti Kabil’deki büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Çin vatandaşlarına güvenlik uyarısında bulunuldu ve ülkedeki durumun ‘son derece karmaşık ve şiddetli’ hale geldiği belirtildi.

 

Çin’in Kabil Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son günlerde Afganistan ve başkent Kabil'deki durum dramatik bir şekilde değişti ve bu durum son derece karmaşık ve şiddetli bir hale geldi. Afganistan'daki Çin Büyükelçiliği, Çin vatandaşlarıyla yakın temas halinde, güvenlik durumu hakkında rapor alıyor ve yardım sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapıyor. Şimdiye kadar, Afganistan'daki Çin vatandaşlarıyla ilgili can kaybı ya da yaralanma hakkında herhangi bir rapor alınmadı. Çin kurumlarının ve Afganistan'daki Çinli vatandaşların çıkarlarının güvenliğini sağlamaları talep edildi. Büyükelçilik ayrıca Afganistan'daki Çin vatandaşlarına güvenlik durumuna dikkat etmeleri, kendi güvenlik korumalarını güçlendirmeleri ve dışarı çıkmaktan kaçınmaları çağrısında bulunuyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum