• Reklam

AĞRI DAĞI'NDA YETİŞTİRİLİYOR

Iğdır'da bir girişimci tarafından 2 yıldır yetiştirilen ve yıllık yaklaşık 100 ton üretilen "Meksika biberi", Avrupa'da sofraları süslüyor

AĞRI DAĞI'NDA YETİŞTİRİLİYOR

Iğdır'da bir girişimci tarafından 2 yıldır yetiştirilen ve yıllık yaklaşık 100 ton üretilen "Meksika biberi", Avrupa'da sofraları süslüyor

AĞRI DAĞI'NDA YETİŞTİRİLİYOR
Editor: admin
13 Eylül 2018 - 12:55

Mikroklima iklimi ve toprak yapısı sayesinde birçok sebze, meyve ve  hububat türünün yetiştirildiği Iğır'da Nevruz Sadak, 2 yıl önce "Meksika Biberi''  olarak da bilinen jalapeno üretmeye başladı.

Sadak, Ağrı Dağı'nın eteklerindeki Akyumak köyünde 15 dekarlık alanda  yetiştirdiği biberleri, Iğdır Organize Sanayi Bölgesindeki işletmesinde  işledikten sonra Avrupa'ya gönderiyor.

Yıllık yaklaşık 100 ton ürün elde eden girişimci Nevruz Sadak, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, jalapeno biberini daha önce dışarıdan alarak  Avrupa pazarına sunduklarını söyledi.

Iğdır'da birçok türün yetiştirilmesi dolayısıyla bu biberi  yetiştirmeyi denediklerini ve başarı elde ettiklerini belirten Sadak, "Iğdır'da,  tarlamızda yetiştirdiğimiz tarım ürününü burada işleyip Avrupa'ya gönderiyoruz.  Iğdır 'Doğunun Çukurovası', toprakları çok verimli, biz de burada yetiştirdiğimiz  ürünlerden iyi verim elde ediyoruz." dedi.

Üretim alanlarının zamanla daha da genişleyeceğini aktaran Sadak,  "Iğdır'da yetişen biber ve birçok ürünü Almanya'nın Münih kentinde bulunan ana  işletmemizin yanında, yine Almanya'nın farklı yerlerindeki 20 şubemiz ve  araçlarımızla Avrupa mutfağına perakende ve toptan sunuyoruz. Şu anda Almanya  İsviçre, Avusturya ve Hollanda'ya ihracat yapıyoruz." diye konuştu.

Iğdır Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, bu çalışmanın örnek bir  uygulama olduğunu vurgulayarak, "Bu firma gerçekten Iğdır'a çok katkı sağlayacak.  Çiftçimiz Iğdırlı, Avrupa'da uzun yıllar yaşamış fakat memleketini unutmamış.  Gelip burada üretimini kendisi yapıyor. Bizim burada ürettiğimiz doğal ürünleri  fabrikasında işliyor ve aynı anda Avrupa ve Almanya'ya gönderiyor. Bizim burada  ürettiğimiz ürünü Iğdır'ın ürünü diye Avrupalı kendi sofrasında tüketebiliyor."  dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum