• Reklam

AKP'de Soylu çatlağı: 15 vekil yönetime çıkmış

Peker, örgütüne operasyon düzenlenip evinin basılmasından sonra Youtube hesabından video yayınlayarak özellikle Soylu’yu hedef almaya başlamıştı.

AKP'de Soylu çatlağı: 15 vekil yönetime çıkmış
10 Haziran 2021 - 16:21

AKP’de Soylu çatlağı: 15 vekil yönetime çıkmış

 

 

PrintPocketPinterestFlipboardTumblrWhatsAppTelegramPush to KindleTwitterFacebook

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in kendisi hakkındaki iddialarından sonra katıldığı iki televizyon programında önceki bakan ve bürokratları adres gösterip “Peker’den 10 bin dolar maaş alan siyasetçi var” demesi AKP içinde tartışma yaratmış. Aralarında emniyet kökenli isimlerin de bulunduğu 15 milletvekili parti yönetimiyle görüşüp rahatsızlığını dile getirmiş.

Peker, örgütüne operasyon düzenlenip evinin basılmasından sonra Youtube hesabından video yayınlayarak özellikle Soylu’yu hedef almaya başlamıştı.

 
 

BBC Türkçe’nin haberine göre söz konusu milletvekilleri önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmek istedi, ancak AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan’ıda karar kıldı.

Milletvekilleri, Soylu’nun ‘kendisinden önceki dönemi yok saydığını, hatta zan altında bıraktığını’ ifade etti. Milletvekilleri, “Gerekirse o videolarda adı geçen herkesin, bizim de dokunulmazlığımız kaldırılsın, yargı süreci başlasın. Ama Soylu da istifa etsin, Meclis soruşturması açılsın. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu da bu iddiaları araştırsın” dedi.

Ancak parti yönetimi Soylu’ya yönelik bir tasarrufun partiyi zor durumda bırakacağı, ‘mafya liderinin iddiaları üzerine içişleri bakanı görevden uzaklaştırıldı’ konumuna düşüleceği görüşüne vadı. Yönetim, Soylu’nun istifaya zorlanması ya da hakkında soruşturma açılmasına yanaşmadı.

 

Soylu ne demişti?

Peker, yayınladığı videolarda Soylu’nun kendisine koruma verdiğini öne sürmüştü. Soylu ise TRT’de katıldığı programda, Peker’e korumanın kendisi bakanlık görevine gelmeden bir buçuk yıl önce verildiğini ifade etmişti. Soylu daha sonra Habertürk’te katıldığı programda da koruma polisi verilmesi konusunda yine kendisinden önceki dönemi, AKP Erzurum Milletvekili Selami Altunok’un İstanbul emniyet müdürlüğü dönemini işaret etmişti.

Soylu şöyle konuşmuştu: “16 Ocak 2015. DHKP/C’nin Sedat Peker’e, ilgili kişiye tehdit. 26 Ocak 2015 ‘Ben koruma istemiyorum’, daha sonra ‘Ben istiyorum’ diyor. Tekrar komisyon toplanıyor, istihbarat ve terör bir araya geliyor ve kendisine koruma veriliyor. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, terörden sorumlu da zannediyorum Mustafa Çalışkan. Şimdi şu adam, Nurettin Demir. Kadıköy eski ilçe emniyet müdürü. Kardeşi Nurten Demir, 1992’de DHKP/C’den öldürdü, diğer kardeşi DHKP/C ile iltisaklı. Sonra bu kişi ne olmuş? FETÖ’den ceza yemiş.”

Bu açıklamanın ardından Anadolu Ajansı, “Sedat Peker’e verilen koruma kararı belgelerinde FETÖ izi tespit edildi” başlıklı bir haber yayınlamıştı. Anadolu Ajansı’nın paylaştığı koruma belgesini imzalayanlar arasında Altunok ve Mustafa Çalışkan’ın imzası yer alıyordu.

 

Bu haberin ardından Altunok, yazılı açıklama yaparak şöyle demişti: “Resmi sıfat ve görev taşıyan kişiler haksız bir şekilde ifşa ve itham edilmiştir. Şahsım, birlikte çalıştığım ve koruma kararı verilen belgede adı geçen imza sahiplerinin gerek 17-25 Aralık gerekse 15 Temmuz sürecinde yürüttükleri mücadele ve gösterdikleri duruşa tüm milletimiz ve kamuoyu yakından şahittir.”

Bu açıklamanın ardından Anadolu Ajansı haberini güncelleyerek Altunok’un ismini çıkarmış, ilk tweet’leri de silmişti.

’10 bin dolar maaş’ tartışması

Soylu katıldığı bir televizyon programında ayrıca “Sedat Peker’den 10 bin dolar maaş alan siyasetçi var” demişti.

İsim vermeyen Soylu, çağırılması halinde savcıya bu ismi verebileceğini ifade etmişti. Peker sonrasında yayınladığı videoda, AKP MKYK üyesi Metin Külünk’e ‘çanta çanta para verdiğini’ belirtmişti. TBMM Başkanı Mustafa Şentop 27 Mayıs’ta Soylu’dan bilgi istemişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum