ALTILI GANYAN DEMOKRASİSİ !

48 SAYFANIN 4. 8 SANİYELİK ÖZETİ Siyasi partiler kanunu ve Genel başkan diktasının demokratikleşmesi önerilerini metne koymayı umuttular mı? Güçlü parlamento için nitelikli milletvekili ve Türkiye milletvekilliği önerileri yok. Genel başkanlara bağlı milletvekilliği siteminin neresi güçlü parlamento?

ALTILI GANYAN DEMOKRASİSİ !
01 Mart 2022 - 09:11 - Güncelleme: 01 Mart 2022 - 10:44
Siyasi Partiler Kanunu, Parti meclisleri ve Milletvekili bağımsızlığı konularında demokratikleşmeye dair önerileri olmayan hiçbir siyasi parti ve ittifak; bir ülkede demokratik atılım içinde olamaz.

Genel başkan ile güçlendirilmiş Parlamentarizmin, bir diğer deyişle "Parlamenterizm tipi yarı Başkanlık sisteminden" bir adım öteye  gidemezler.

Geleceğin Türkiyesi için değil Yarının yani bir gün sonrası için hazırlanmış olduğu anlaşılan ve sistemin fiili devamını benimseyen metin, radikal bir değişiklik önerisi içermiyor.

Başkanlık sistemine karşı bir duruş içinde olmayan ortak metin incelendiğinde; bunun yerine "Cumhurbaşkanlığı tipi Başkanlık sistemi"  ibaresinin  geçirilmesi ise bir kelime oyunu ve algı yönetimi içinde olduklarını gösteriyor.
 

6 siyasi parti 48 sayfalık güçlendirilmiş parlamenter sistem metnini imzaladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' mutabakat metnini imzaladı.

28.02.2022 - 14:58 | | Kaan ULU- Muhammet BAYRAM/ ANKARA, (DHA)

Ankara Bilkent Otel'de 'Yarının Türkiye'si' sloganıyla gerçekleştirilen imza törenine 6 parti lideri ile partilerin genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve partililer katıldı. Sırasıyla CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem ve Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, üzerinde uzlaşma sağlandıktan sonra genel başkanlara sunulan, 48 sayfalık ve 23 maddelik mutabakat metnini okudu.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum