• Reklam

Bahçeli'den Cemil Çiçek'e 50+1 cevabı

Cumhur ittifakının ortağı Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cemil Çiçek’in “cumhurbaşkanı seçimlerinde gerekli olan 50+1 ülkeyi kaosa götürür” sözlerine Meclis grup toplantısında cevap verdi.

Bahçeli'den Cemil Çiçek'e 50+1 cevabı
16 Kasım 2021 - 14:29
MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Cemil Çiçek’in 50+1’in “Türkiye’yi kaosa sürükleyeceğine” yönelik sözlerini ‘kuşku verici’ olarak değerlendirdi.

Bahçeli,  "Bu tuhaf ve tahrip gücü yüksek sözlerin benzerini, Türkiye'nin istikrarsızlığa gömülmesini, siyasi anlaşmazlıkların içine düşmesini isteyen çevreler de ileri sürüyor. Sayın Çiçek, sizin kafanızda, dilinizin altında sakladığınız bir oran var mıdır? Varsa ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz? Açıkla da bilelim, niyetini öğrenelim. Türkiye'nin kaostan, işgalden, imhadan kıl payı kurtulduğunu ne çabuk hafıza kayıtlarından çıkardınız. Buradan ne yapmaya, kimlere şirin görünmeye çalışıyorsunuz?" diye konuştu.

“Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi milletimizin bir başarısıdır”
Bahçeli yaptığı konuşmada başkanlık sisteminin milletin başarısı olduğunu söyledi. Konuşmasında; “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi milletimizin bir başarısı, geleceğinin müjdesi, belli bekanın güvencesi, devlet yönetiminin milli hedeflerle birleşmesidir. Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli, yüzde 50 + 1'dir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, cumhurbaşkanı, doğrudan halk tarafından seçildiği ve hükümet TBMM'den güven oyu almadığı için yönetimde istikrar ilkesi kendiliğinden gerçekleşmiştir. Bu itibarla, yüzde 50+1 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi, çoğulcu demokrasinin dünyaya emsal teşkil edecek bir şekildir.

“Belediye başkanı seçmiyoruz Cumhurbaşkanı seçiyoruz”
Milletvekili seçmiyoruz, belediye başkanı seçmiyoruz, Cumhurun bütününü temsil edecek Cumhurbaşkanı seçiyoruz. Yüzde 50+1 oyu eleştirenleri anlayışla karşılamamız, bunu felaket olarak yorumlayan karamsarları makul bulmamız abesle iştigaldir. Sayın Cemil Çiçek, yüzde 50+1'in sıkıntılara sebep vereceğini iddia ediyor. Bu tuhaf ve tahrip gücü yüksek sözlerin benzerini Türkiye'nin istikrarsızlığa gömülmesini, siyasi anlaşmazlıkların içine düşmesini isteyen çevreler de ileri sürüyor. Sayın Çiçek, sizin kafanızda, dilinizin altında sakladığınız bir oran var mıdır? Varsa ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz? Açıkla da bilelim, niyetini öğrenelim. Türkiye'nin kaostan, işgalden, imhadan kıl payı kurtulduğunu ne çabuk hafıza kayıtlarından çıkardınız. Buradan ne yapmaya, kimlere şirin görünmeye çalışıyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum