• Reklam

BAKAN ALBAYRAK'TAN KIDEM FONU AÇIKLAMASI

Ekonomide bu yıl, bankacılıktan reel sektöre, tarımdan ihracata, çalışma hayatından emekliliğe kadar pek çok alanda kapsamlı bir reform dönemi olacak. Bakan Berat Albayrak, "Reform süreci önümüzdeki 4.5 yıl boyunca kararlılıkla devam edecek" dedi.

BAKAN ALBAYRAK'TAN KIDEM FONU AÇIKLAMASI

Ekonomide bu yıl, bankacılıktan reel sektöre, tarımdan ihracata, çalışma hayatından emekliliğe kadar pek çok alanda kapsamlı bir reform dönemi olacak. Bakan Berat Albayrak, "Reform süreci önümüzdeki 4.5 yıl boyunca kararlılıkla devam edecek" dedi.

BAKAN ALBAYRAK'TAN KIDEM FONU AÇIKLAMASI
11 Nisan 2019 - 09:38

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, merakla beklenen reform paketi ‘Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019’u açıkladı. Albayrak, “Başlatacağımız süreç, yalnızca bir paketin hayata geçirilmesinden ibaret olmayacak. 2019’da tamamlayacağımız bir dizi reformu paylaşacağız. Bu süreç önümüzdeki 4.5 yıl boyunca kararlılıkla devam edecek” diye konuştu.

DAHA DİRENÇLİ BİLANÇOLAR

Albayrak, reform alanlarının başında finansal sektör geldiğini belirterek, şunları kaydetti: “İlk adımımız kamu bankalarımızın sermayelerini güçlendirmek için olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı ihraç edeceği 28 milyar TL’lik İkrazen Özel Tertip Devlet İç Borçlanma Senetlerini kamu bankalarına verecektir. Kamu bankalarının bilançoları çok daha dirençli hale getirilecek. Veriye dayalı iktisadi politikalar geliştirilmesi amacıyla, Ulusal Veri Merkezi’ni kuracağız.” 

ENERJİ VE GAYRİMENKUL FONU

"Bankaların aktif kaliteleri artacak" diyen Albayrak, "Kamunun olmadığı bir yapıda, enerji ve inşaat gibi yüksek NPL’lerin olduğu iki sektörde, sorunlu varlıkları borç-hisse takasıyla dışarı çıkaracak ve bilançoları temizleyeceğiz. Enerji Girişim Sermaye Fonu ve Gayrimenkul Fonu kurulacak" dedi.

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK


Etkin ve sağlıklı bir tasarruf sistemine dikkat çeken Albayrak, şunları söyledi: "Tamamlayıcı emeklilik sistemi vatandaşlarımıza emekliliklerinde ek gelir oluşturacak. Vatandaşlarımız, emekli olunca nasıl geçinirim kaygısı taşımayacak. Sistemde biriken fonların sermaye piyasaları üzerinden reel sektöre ve sürdürülebilir büyümeye kanalize edilmesini sağlayacağız. Vatandaşlarımızın kazançlarına göre kesinti oranlarının belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız."

2020'DE HAYATA GEÇECEK

Emeklilik sistemiyle birlikte kıdem tazminatı reformunu da hayata geçireceklerini kaydeden Albayrak, şöyle konuştu: "Çalışanlardan olduğu gibi işverenden de yapılacak kesintiler BES ile entegre kıdem tazminatı fonunda toplanacak. Hedefimiz her iki reformu da bu yıl gerçekleştirmek ve 2020'den itibaren fiilen hayata geçirmektir. Bu yeni yapıyla 5 yılda, sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10’unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz."

RAPORU OLMAYANA KREDİ YOK

“Finansal sektörde bir başlık da reel sektör” diyen Albayrak, “100 milyon TL ve üzeri riski olan şirketler, mali yılın kapanmasıyla 120 gün içinde bankalara mali denetim raporu sunmak zorunda olacak. Aksi halde ek kredi alamayacak” diye konuştu.

DENETLEME KURUMU GELİYOR

Sigortacılık sektörüne yönelik de Albayrak, şu düzenlemeleri anlattı: “Sigortacılık, BES ve kıdem tazminatı sonrasında hepimiz için çok önemli bir finansman kaynağı olacak. Sigortacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu kurarak sektörü denetleyeceğiz. Sektörün daha hızlı güçlenmesine destek olacağız. Ayrıca Milli Reasurans şirketiyle sigorta şirketlerimizi destekleyecek, sigortalanmayan sektörlerin sigortalanmasını sağlayacağız.” 

KONKORDATOYA YASAL ÇERÇEVE

Konkordato ve kredi yapılandırmayı çok daha iyi bir yasal çerçeveyle ele alacaklarını söyleyen Albayrak, şöyle dedi: “Yeniden yapılandırma ve alacak tahsil süreçlerini hızlandıracağız. Özellikle borç ödeme kabiliyetini yitirmiş şirketlerin hızlı bir şekilde tavsiyesini sağlayacak bir çerçeve oluşturacağız. Dünyadaki en başarılı modeli ülkemize uyarlayacağız. Bu sayede, icra-iflas ve ipoteklerin nakde çevrilmesinin de daha kolay olacağı bir yapıyı oluşturacağız."

44 MİLYAR LİRALIK TASARRUF

Bakan Albayrak, “YEP’te 76 milyar TL’lik tasarruf açıklamıştık. 2019 bütçesinde 44 milyar TL’lik kısmını uygulamaya aldık. Tasarruf adımlarımız devam edecek. Mali tarafta sıkılaşma devam edecek” dedi. Albayrak ayrıca, şöyle konuştu: “Yargı sisteminin kalitesi, hızı yatırım ortamını geliştirmenin temel şartları arasındadır. Yargı reformu strateji belgesi güncelleniyor."

TURİZMDE YENİ HEDEF

Turizm Bakanlığı, Turizm Master Planı’nı eylülde açıklayacak. Albayrak, “Bu planla 4 yılda 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir hedefi gerçekleştirilecek. Gastronomi, inanç, kültür, golf, kış ve kongre turizmleri kıyı turizmine çeşitlilik ve turizm gelirimize katkı sağlayacak. Turizm Geliştirme Fonu’yla da destek olunacak.” 

İŞ KURMAK KOLAYLAŞACAK

Önemli reformlardan biri de vergi dönüşümü olacak. Albayrak, “Yeni vergi mimarimizde, istisna ve muafiyetleri azaltacağız. Kurumlar vergisini kademeli olarak düşüreceğiz. Yeni iş kurmak kolaylaşacak. Mükellef Hakları İcra Kurulu kuracağız” dedi.

TİCARETTE LOJİSTİK ÜS


Türkiye’yi uluslararası ticarette bölgesel lojistik üs haline getirmek amacıyla Lojistik Master Planı, Varlık Fonu tarafından hazırlanacak. Mevcut lojistik altyapısının karayolu, denizyolu ve havayolu eksenlerinde etkin bir şekilde incelenmesi sağlanacak.

İHRACATIMIZ YÜKSELECEK

Albayrak, ihracata yönelik de şunları söyledi: “Ticaret Bakanlığımız, ağustosta bir plan açıklayacak. Planla katma değeri yüksek ürün ihracatının artırılması amacıyla, ihracatta devlet yardımlarını düzenlenecek, birim ihraç fiyatlarının yükseltilmesi sağlanacak.” 

İŞTE REFORM TAKVİMİ

YIL SONUNA KADAR

- BES ve kıdem tazminatı reformu

- Sosyal güvenlikreformu

- İstihdam eğitim planlaması

- Yargı reformu

MAYIS

- Tarımda milli birlik projesi

- Sanayide yerlileşme

AĞUSTOS

- İhracat  master planı

EYLÜL

- Lojistik master planı

- Turizm master planı

EKONOMİST EMRE ALKİN 

Yapısal reform için müjde geldi 

Bu reform paketi son derece olumlu. Çimentonun harcının tutması için, temelin iyi olması gerekiyor. Ben hâlâ yapısal reformlarda ısrar ediyorum. Adalet, eğitim hak ve özgürlükler konusunda reformlar gerekiyor ki, bu harç tutsun. Sayın Bakan Albayrak, bunun da müjdesini verdi. 

İTO BAŞKANI ŞEKİB AVDAGİÇ

Çıtamızı yükseltmek için bir fırsat

Paket, ekonomi yönetiminin dönüşüm sürecini, reformist bir akılla yönetmek istediğini ortaya koyuyor. Program, Türkiye’nin meydan okuması gereken başta dışa bağımlılıklarımızın azaltılması olmak üzere, temel sorunlarını aşıp, çıtayı yükseltmesini sağlaması için bir fırsattır. 

TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE

Hedeflere daha kararlı yürüyeceğiz

Ekonomiyi 360 derece kapsayacak yepyeni bir ‘mimari’ içeren yeni bir yol haritası olarak değerlendiriyorum. İhracata ve istihdama desteğin artarak sürecek olmasını müjde kabul ediyoruz. Ağustosta açıklanacak olan Master Planı’yla, hedefimize daha güçlü ve kararlı yürüyeceğiz.

DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK

İhtiyaca özel bir reçete hazırlanmış

Adımlar, ülkemizin ihtiyaçlarına özel bir reçete çalışıldığını gösteriyor. Bu süreci kendi tedavilerimizi geliştireceğimiz ve daha sağlıklı ilerleyeceğimiz bir dönem olarak da değerlendirmek gerekiyor. Bu adımların yılsonuna kadar takviminin açıklanmasını önemsiyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum