• Reklam

BAŞKAN ERDOĞAN HAFIZA 15 TEMMUZ'UN AÇILIŞINI YAPTI

Başkan Erdoğan: Anadolu toprakları 15 Temmuz'da bir kez daha bize vatan kılınmıştır.

BAŞKAN ERDOĞAN HAFIZA 15 TEMMUZ'UN AÇILIŞINI YAPTI

Başkan Erdoğan: Anadolu toprakları 15 Temmuz'da bir kez daha bize vatan kılınmıştır.

BAŞKAN ERDOĞAN HAFIZA 15 TEMMUZ'UN AÇILIŞINI YAPTI
15 Temmuz 2019 - 23:07

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Hafıza 15 Temmuz Müzesi Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan, "Anadolu toprakları 15 Temmuz'da bir kez daha bize vatan kılınmıştır." dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin unutturulmaması ve şehitlerin hatıralarını yaşatması amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yapımına başlanan ve inşaatı biten Hafıza 15 Temmuz Müzesi, alçak kalkışmanın yıldönümünde açılıyor. Başkan Erdoğan halka hitap etti.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Tarih, bir milletin sadece mazisi değil, istikbalinin de pusulasıdır.

Milletimize şanlı tarihini hatırlatacak pek çok eser, belge ve olay, maalesef bilinçli bir şekilde geri plana itildi. Oysa kökleri kuruyan bir ağaç nasıl ayakta duramazsa, mazisiyle bağları zayıflayan milletler de yaşayamaz.

İŞTE MÜZENİN DETAYLARI

15 Temmuz Şehitler Makamı'nın hemen yanında yer alan müze, yaklaşık bin 500 metrekarelik alana inşa edildi. Darbe gecesi gösterilen destansı direnişin tüm yönleriyle anlatılacağı müzede 251 şehidin ve gazilerin hatıraları yaşatılacak. 

Müzede ilk olarak girişte bir taşın üzerine işlenmiş "Bu şehitlik makamı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iradeleriyle, 15 Temmuz 2016 tarihinde şehit edilen kahraman kardeşlerimizin aziz hatıralarına hürmeten inşa edilmiştir" yazısı dikkat çekiyor. 

Hemen giriş kapısının solunda müzenin ismi olan 'Hafıza 15 Temmuz' yazısı bulunuyor. Kapıdan ilk girişte bulunan alanda ise sağ duvarda 251 şehidin isimleri yer alıyor. Müzenin tavanından şehitleri temsilen beyaz güvercinler sarkıtılmış. Ortada ise 15 Temmuz'a dair film ve belgesel gösterimlerinin yapılacağı platform bulunuyor. Hemen karşı duvarda ise 'Unutma' yazısı var. Müzede, 15 Temmuz gecesi hafızalara kazınan çok sayıda malzeme de yer alıyor..
Kaynak: Sabah

YORUMLAR

  • 0 Yorum