• Reklam

BELDE BELEDİYESİNDEN ALKIŞLANACAK PROJE

Devlete elektrik satıp hem borçlarını ödedi hem aylık 160 bin lira ek gelir sağladı.

BELDE BELEDİYESİNDEN ALKIŞLANACAK PROJE

Devlete elektrik satıp hem borçlarını ödedi hem aylık 160 bin lira ek gelir sağladı.

BELDE BELEDİYESİNDEN ALKIŞLANACAK PROJE
11 Ekim 2018 - 17:43

Yozgat Doğankent Belde Belediyesi, faturalarını ödeyemeyip, personel maaşlarını veremeyince güneş enerji santrali kurdu. Alkışlanacak proje ile giderlerinden üç kat daha fazla para kazanan belediye yeni projelere de kaynak aktarmaya başladı. Tesisleriyle ilgili konuşan Başkan Doğan Sungur “Sadece devletten gelen parayı beklememek gerekir” diyor.

Yozgat’ta daha önce elektrik faturasını ödemekte dahi zorluk çeken belde belediyesi, kurduğu güneş enerji santralinden elde ettiği gelirle hem belediyenin tüm masraflarını karşılıyor hem de projelere kaynak aktarıyor. Sorgun ilçesine bağlı 2 bin 238 nüfuslu Doğankent Belediyesi, belediyeye ek gelir sağlaması amacıyla yaklaşık 5 ay önce yaklaşık 4 milyon lira maliyetle 20 dönümlük alanda 1 megavatlık güneş enerjisi santrali kurdu. Belediye, mayıstan itibaren devlete sattığı elektrikten aylık 130 ila 160 bin lira arasında gelir elde etti. Daha önce elektrik faturasını ödemekte dahi zorluk çeken belediye, kurduğu güneş enerji santrali sayesinde belediye giderlerinden yaklaşık 3 kat fazla kazanmaya başladı. Santralden elde edilen gelirle, belediyede çalışan 12’si kadrolu 8’i mevsimlik 20 işçinin maaşları, elektrik ve su faturaları ile diğer giderler ödendikten sonra kalan para projelere aktarıldı.      

PARAYI DEVLETTEN BEKLEMEDİK

Doğankent Belediye Başkanı Doğan Sungur, yaptığı açıklamada, enerjinin ülke için çok önemli bir konu olduğunu belirterek, “Hükümetimizin güneşten elektrik üretme politikaları neticesinde müracaatımızı yaptık, 1 megavat elektrik üretme izni aldık ve 3 milyon 800 bin liraya yaptırdık. Şu anda elektrik üretiyoruz ayda 130 ila 160 bin arasında fatura kesiyoruz. Bu ay kestiğimiz fatura 164 bin liradır. İller Bankası’ndan gelen paramızdan çok fazla” dedi. İzin verilmesi halinde güneş enerji santralini 5 megavata çıkaracaklarını dile getiren Sungur, belediyecilikte, öz kaynak oluşturmanın çok önemli olduğunu sadece devletten gelen parayı beklememek gerektiğini vurguladı.     

HERKESE TAVSİYE EDERİM

Sungur, santralden elde ettikleri gelirin kendilerini müthiş rahatlattığını dile getirerek, “Maaşları ödediğimiz gibi diğer projelere de bu kaynaktan kullanıyoruz. Dolayısıyla belediyemize müthiş bir öz güven getirdi. Güzel bir kaynak oluştu. Bütün belediyelere tavsiye ederim” diye konuştu. Belediyenin aylık rutin giderlerinin 50 bin lira civarında olduğunu, güneş enerjisinden bunun çok daha fazlasını kazandıklarını kaydeden Sungur, “Belediyenin bir aylık elektrik gideri 10-15 bin liraydı. Bazen elektrik parasını ödeyemiyorduk, sıkıntıya giriyorduk. Şimdi hem elektrik parasını ödüyoruz hem buradan para kazanıyoruz” ifadelerini kullandı.


KAYNAK:KARAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum