• Reklam

BİLİMDE YURDA DÖNÜŞ SEFERBERLİĞİ

Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında 1930-40’lardaki önemli hamleleri olduğunu ancak engellendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi yeniden bu hamleyi kazanmak ve bu adımı atmak durumundayız. Bilim insanlarımızın yurda dönüş seferberliğini başlatıyoruz” dedi.

BİLİMDE YURDA DÖNÜŞ SEFERBERLİĞİ

Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında 1930-40’lardaki önemli hamleleri olduğunu ancak engellendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi yeniden bu hamleyi kazanmak ve bu adımı atmak durumundayız. Bilim insanlarımızın yurda dönüş seferberliğini başlatıyoruz” dedi.

BİLİMDE YURDA DÖNÜŞ SEFERBERLİĞİ
23 Eylül 2018 - 12:52

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması amacıyla yurtdışındaki Türk bilim insanlarının yurda dönüş seferberliğini başlatacaklarını söyledi. Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir  Belediyesi tarafından organize edilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalin’e katılan Erdoğan, burada vatandaşlara hitap etti. Son yıllarda yaşanan her hadisenin bağımsızlıkla teknolojinin, özellikle de savunma sanayisi arasındaki ilişkiyi tekrar tekrar gösterdiğini dile getiren Erdoğan şunları söyledi:

“Savunma sanayimiz geliştikçe orta ve yüksek teknolojiye dayalı araştırma, geliştirme ve ticari ürün faaliyetleri de hızlanmaya başladı. Bunun yanında finans teknolojilerini sağlık, enerji ve diğer kritik teknolojileri yerli ve milli olarak geliştirerek bağımsızlığımızı perçinlemeye çalışıyoruz. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olacağız derken aynı zamanda işin bu boyutunu da kastediyoruz. Bu çerçevede bilim insanlarımızın yurda dönüş seferberliğini başlatıyor, uluslararası lider araştırmacılar programı hazırlıyoruz. Buradan dünyanın her yerindeki bilim insanlarımızı, ülkemizde başlattığımız bilim ve  teknoloji atılımımıza katılmaya davet ediyorum. Öte yandan 1930-1940’lardaki hamlelerimiz ne ise şimdi yeniden bu hamleyi kazanmak ve bu adımı atmak durumundayız. O zaman engellendiler. Bu dönemde de elbette projelerimiz sabote edilmeye çalışıldı.”
‘Paramızla vermediler’

Erdoğan, artık bu projeleri sabote edecek bir iktidarın olmadığını belirterek, “Bu projelere ön açan bir iktidar var. Ne diyorlardı bize? ‘Boş verin. Ne yapacaksınız yeni teknolojiyi geliştirmeyi? Size en gelişmiş teknolojiyi verelim’ teklifleriyle karşılaştık. Kandırılmak istendik. Şu insansız hava araçları... Vermediler. Bizzat oturduk, konuştuk. Vermediler. İki gün, üç gün, 48 saat... Paramızla  vermediler. Ama terör örgütlerine görüyorsunuz 19 bin tır silah ve mühimmat gönderiyorlar, 3 bin kargo uçağıyla silah ve mühimmat gönderiyorlar. Bunlar, bize  dost görünenler, stratejik ortak görünenler. Bize bunlar bunu yapıyor. Hatta ima yoluyla Nuri Demirağ’ların, Nuri Killigil’lerin akıbetiyle tehdit edildiğimiz anlar dahi oldu” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Türkiye, savunma sanayi ihtiyaçlarının yüzde 65’ini kendisi üretebilen bir ülke durumuna geldi. Halen ülkemizde 600’ün üzerinde savunma sanayi projesi yürütülüyor” diye konuştu.

Bağımsızlığın şartı

Milli teknoloji hamlesinin, teknoloji üreten bir toplum haline dönüşerek başarılabileceğini vurgulayan Erdoğan, “Bağımsızlığın birinci şartı, teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülke konumuna ulaşmak. Teknolojide sadece kullanıcı olarak kaldığımız sürece hiçbir alanda özgürlüğümüzü garanti altına alamayız” dedi.

Erdoğan’ı İstanbul Yeni Havalimanı’na ulaştıran uçağa F-16’lar eşlik etti. Cumhurbaşkanı, F-16’nın içindeki Milli Savunma Bakanı Akar’a kendi uçağından selam verdi.


‘AVM’ciler, takkeleri değişiriz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül töreni ardından alandan ayrılmak üzere veda konuşması yaparken ekonomi gündemine de değindi. Erdoğan şöyle dedi: “Biz bunların hepsini aşacağız, siz bu konuşulanlara filan bakmayın, dolar molar filan falan, biz bunların hepsini aşar geçeriz. Onun için buradan AVM’cilere bir daha sesleniyorum, Tük Lirası dururken hala dolarla hareket edecek olursanız, kusura bakmayın, takkeleri değişiriz. Burası Türkiye, buranın parası Türk Lirası.”

“Açık oylama yapıyorum evet mi?” diyen Erdoğan, vatandaşların “evet”  yanıtını vermesi üzerine, “Kabul edilmiştir” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum