BU BERİLTİLER KANSERİN HABERCİSİ OLABİLİR!

1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında, kanser hakkında farkındalık artırmayı amaçlayan uzmanlar, kansere dair bilinmeyen 10 belirtiye dikkat çekiyor

BU BERİLTİLER KANSERİN HABERCİSİ OLABİLİR!

1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında, kanser hakkında farkındalık artırmayı amaçlayan uzmanlar, kansere dair bilinmeyen 10 belirtiye dikkat çekiyor

BU BERİLTİLER KANSERİN HABERCİSİ OLABİLİR!
05 Nisan 2018 - 18:44

Uzmanlar, 1-7 Nisan Kanser Haftası sebebiyle, dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada bulunan ve sağlıksız beslenme, sigara ve hava kirliliği gibi farklı sebeplerle görülme riski her gün artan kanser hastalığı ile ilgili uyarılarda bulunuyor.

BU BELİRTİLER KANSER HABERCİSİ OLABİLİR!

1. KALP AĞRISI

Yemek yeme sırasında midede yanmanın meydana gelmesi ve göğüs kısmında ağrı yaşanması yemek borusu kanserinin belirtisi olabilir, doktorunuzdan mutlaka tarama isteyin.

2. AĞRILI REGL DÖNEMLERİ

Ağır, ağrılı regl dönemleri arasında kanama ya da ara kanamalar hiçbir zaman normal değildir ve kontrol edilmesi gerekir. Bu süreç yumurtalık kanserinin belirtisi olabilir.

3. YUTMA PROBLEMLERİ

Yutma veya yemek yeme zorluğu genellikle boğaz kanseri ile ilişkilendirilir. Aynı zamanda akciğer kanserinin ilk belirtilerinden biri olabilir. Boğazda boğuk ses veya güçlü bir basınç, tiroid kanserine de işaret edebilir.

4. MİDE AĞRILARI

Karın ağrıları ve kramplar kolorektal (kalın barsak) kanserinin belirtileri arasındadır. Birçok hasta mide kanserinin ilk evrelerindeyken bir semptomla karşı karşıya kalmaz. Bu yüzden vücudu dinlemek önemlidir. Basit bir karın ağrısı olarak görünen ağrıları önemsemek gerekebilir.

5. KEMİK AĞRISI

Hafif bir ağrıdan şiddetli bir ağrıya kadar değişen kemik ağrıları kemik kanseri hastalarının ortak şikâyetidir. Kanser büyüdükçe şikayetler de büyümektedir. Kemik ağrısı, yürüyüş veya eşya kaldırma gibi hareketleri engelleyebilir.

6. BOYUN VE YÜZ ŞİŞMESİ

Yüz, boyun, kol ve göğsün üst kısmındaki şişlik akciğer kanserinin belirtileri arasındadır. Bu tümör baştan kalbe giden damara baskı yapar.

7. HASSASİYET KAYBI

Uykudayken ayakta meydana gelen karıncalanma hissi, vücudun bir veya birden fazla bölümünde sansasyon eksikliği, beyin, omurilik ve sinir kanallarında bir tümörün belirtisi olabilir.

8. KİLO KAYBI

Diyet programı ya da spor yapmadan kilo vermeye başladıysanız dikkatli olmanız gerekiyor. Kanser hücreleri vücudun enerji ve protein oluşturma biçimini değiştirerek kilo kaybına neden olabilir.

9. KALICI ÖKSÜRÜK

Öksürüğün bitkinlikle birleşmesi sağlık açısından ciddi bir risk oluşturabilir. Öksürüğün aylarca devam etmesi akciğer kanseri belirtisi olabilir.

10. YÜKSEK KALSİYUM DÜZEYLERİ

Hiperkalsemi yani kandaki yüksek düzeyde kalsiyum, meme kanserinden akciğer kanserine kadar birçok kanserin işareti olabilir. Bu semptom doktor tarafından kan testleri yapılarak teşhis edilebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum