• Reklam

BU KEPAZELİĞİN HESABI SAHADA SORULACAK

A Milli Takım’ın Fransa’ya sahayı dar etmesi, gruptaki diğer rakibi İzlanda'yı panikletti. Ülkeye gelişinde havalimanında saatlerce bekletilen millilerin kafilesi, kötü muameleye maruz kaldı. İzlandalı bir taraftar, Belözoğlu'na mikrofon tutar gibi tuvalet fırçası uzattı.

BU KEPAZELİĞİN HESABI SAHADA SORULACAK

A Milli Takım’ın Fransa’ya sahayı dar etmesi, gruptaki diğer rakibi İzlanda'yı panikletti. Ülkeye gelişinde havalimanında saatlerce bekletilen millilerin kafilesi, kötü muameleye maruz kaldı. İzlandalı bir taraftar, Belözoğlu'na mikrofon tutar gibi tuvalet fırçası uzattı.

BU KEPAZELİĞİN HESABI SAHADA SORULACAK
11 Haziran 2019 - 10:12

Son dünya şampiyonu Fransa karşısında tarihi bir galibiyete imza atan A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu'nda İzlanda’yla bugün yapacağı maç için pazar gece yarısı bu ülkeye geldi. Gruptaki diğer iddialı rakibimiz İzlanda'nın yaşadığı korku, yapılan skandalla gözler önüne serildi. Millilerimizin moralinin ve konsantrasyonunun bozulması için İzlandalılar tüm yollara başvurdu. Konya'dan özel uçakla Keflavik Havalimanı'na gelen milli takım kafilesi, ülkeye girişleri sırasında İzlandalı yetkililer tarafından yaklaşık 2 saat pasaport kontrolünde bekletildi. Şüpheli muamelesi yapılan milli oyuncular, özel eşyaları detaylı aranarak uzun süre pasaport kontrolünde tutuldu. İzlandalı görevliler tarafından Milli Takım kafilesine, 'Neden geldiniz, nerede kalacaksınız' gibi akıl almaz sorular yöneltildi.

GÜVENLİKLERİ TEHLİKEDEYDİ

Milli futbolcular Emre Belözoğlu ve Burak Yılmaz, havalimanı çıkışında yaşananlara tepki gösterdi. Yılmaz, “Yaptıkları saygısızlık, terbiyesizlik. Üç saattir orada bekliyoruz. Herkesin çantasını aldılar, herkesin kremlerini aldılar, çantasını alıyorlar. Tekrar tekrar geçiyorlar, biz 6,5 saat uçtuk, 3 saattir de bekliyoruz. Hatta bazı arkadaşlarımız hala gelemedi. Çıkabilen geliyor işte” İfadelerini kullandı. Kaptan Belözoğlu da “Ben bir şey söylemek istemiyorum. Bizim ülkemize kurban olsunlar. Gereğini açıklarlar. Ne yazık ki evet, indiğimizden itibaren içeride gereksiz fazla arama yapıldı” diye konuştu. İzlanda’da skandalların ardı arkası kesilmedi. Milli kafilenin gördüğü kötü muameleyle yetmezmiş gibi hiçbir koruma önlemi alınmadığı için takımın güvenliği de tehlikeye atıldı. İzlandalı bir taraftar, açıklama yaptığı sırada Belözoğlu'na mikrofon tutar gibi tuvalet fırçası uzattı. Söz konusu taraftar, daha sonra elini kolunu sallayarak gözden kayboldu. Ay-yıldızlı ekip, havalimanındaki uzun bekleyişin ardından otobüsle başkent Rejkavik'e geçerek kamp yaptığı otele yerleşirken Ankara’nın tepkisi sert oldu. Türkiye’yi ayağa kaldıran skandalı ilişkin Türkiye'nin Norveç’teki Oslo Büyükelçiliği aracılığıyla İzlanda'ya durumu kınayan nota verildi.

ANKARA İZAHAT İSTEDİ

Notada, A Milli Futbol Takımı'nın ülkeye girişi sırasında İzlandalı yetkililer tarafından uzun süre pasaport kontrolünde bekletilmesine, eşyalarının detaylı aranmasına ve milli futbolculara yönelik saygısız ve saldırgan tavırlara dikkat çekildi. Notada, A Milli Futbol Takımı'na yönelik muamele kınandı ve ek güvenlik tedbirlerinin alınması talep edildi. Ayrıca Türkiye'nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman, Türkiye'nin rahatsızlığını vurgulamak ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak üzere İzlanda'ya gitti. Türkiye, Oslo Büyükelçiliği tarafından İzlanda'ya durumu kınayan nota vermesinin ardından bu ülkeyi Danimarka’daki Kopenhag Büyükelçiliği üzerinden de kınadı. Yaşananların Türk vatandaşları nezdinde büyük infiale yol açtığı belirtilerek, Türkiye ve Türk milleti adına bu tutumun protesto edildiği, şiddetle kınandığı ve konuya ilişkin izahat beklendiği vurgulandı.

FUTBOLCULAR SÖZ VERDİ

Yetkililer yaşananların ardından Milli Takım kafilesinin moral ve motivasyonunun üst seviyeye çıktığını belirtti. Sergilenen çirkinliklere tepki gösteren futbolcuların bu akşam oynanacak maç için “Cevabımızı sahada vereceğiz” dediği öğrenildi. 

GÖZ GÖRE GÖRE YALAN

Türkiye başta olmak üzere dünya kamuoyunda büyük yankı uyandıran kepazeliğin ardından, İzlanda makamlarının açıklaması skandalı daha da büyüttü. 'Konya onaylanmamış bir havaalanı olduğu için normal prosedür uygulandı' bahanesinin yalan olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Milli Takım, 2018 yılında Dünya Kupası elemeleri için Konya'dan direkt Rejkavik'e uçtu. Bununla birlikte Konyaspor Avrupa Kupası maçları için direkt uçuş yaptığı dönemde, hiçbir sorunla karşılaşmamış olması, gerçeği gözler önüne serdi.

BAŞKAN'DAN YANINIZDAYIZ MESAJI

NOTA VERİLDİ: Skandal üzerine Ankara, İzlanda'ya protesto notası verdi. Futbol Federasyonu Başkanı Özdemir'i arayan Başkan Erdoğan "Şenol Güneş hocamız ve futbolcularımız morallerini yüksek tutsunlar. Türk halkı onların yanında" mesajını  verdi.

TÜRK HALKI YANINIZDA

TFF Başkanı Özdemir’le görüşen Başkan Erdoğan, devletin her türlü girişimi yaparak  gerekli tedbirleri aldığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Milli Takım kafilesinin maruz kaldığı kötü davranışlar ve yaşananlarla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir’le görüştü. 

MOTİVASYON UYARISI

Başkan Erdoğan, telefonla aradığı Özdemir'e konuyla ilgili devletin her türlü girişimi yaptığını ve gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. Erdoğan, Özdemir'den “Şenol Güneş hocamız ve futbolcularımız morallerini yüksek tutsunlar. Türk halkı onların yanında” mesajını teknik heyet ve takıma iletmesini istedi. 

ÖZDEMİR’DEN TEŞEKKÜR 

TFF Başkanı Özdemir de A Milli Takım'a destekleri için Başkan Erdoğan'a teşekkürlerini sundu. Yaşananları UEFA’ya rapor halinde sunacaklarını belirten Özdemir, “Bunun karşılığını vereceğimizin de mutlak suretle unutulmamasını belirtiyorum” dedi.

HİZMETLERİYLE SINIR TANIMIYOR

Başkan Erdoğan, 11 Haziran Türk Kızılayı'nın kuruluş yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Erdoğan, “Aziz milletimizin yardımseverlik, merhamet, şefkat ve dayanışma hasletlerinin sembolü Türk Kızılayı, özverili ve etkili bir şekilde yürüttüğü sınır tanımayan hizmetleriyle, bu alanda dünyanın saygın kuruluşları arasındaki yerini almıştır” değerlendirmesini yaptı. Kızılay’ın ayrım gözetmeden destek verdiğini vurgulayarak, “Savaş ve doğal afetlerin olumsuz etkileri sonucu açılan yaraları saran Türk Kızılayı'nın, bundan sonra da ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye ve dünya barışına katkı sağlamaya devam edeceğine inanıyorum” dedi. 

SAYGISIZLIK NOT EDİLDİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter hesabından İzlanda’da yaşanan skandala sert tepki gösterdi. Bahçeli, “A Milli Futbol Takımımız alın teriyle, emeğiyle, mücadelesiyle tarih yazmıştır. Ancak bunu hazmedemeyen, bundan rahatsız olanlar da ortaya çıkmaya başlamışlardır. İzlanda’da yaşanan rezaletler, sporun centilmenliğine, hoşgörü ruhuna aykırı kötü muameleler tek kelimeyle skandal ötesidir” ifadelerini kullandı. İzlanda’nın tahammülsüzlüğü ve saygısızlığının not edildiğini belirten MHP lideri, yaşananların tam bir kabalık ve komplo olduğuna dikkat çekti. Bahçeli, “Hele hele mikrofon yerine fırça uzatan ahlaksızların futbolcularımızı taciz ve tahrik etmesi, sabırları zorlaması, iyi niyet kurallarını ihlal etmesi ayıptır, provokatörlüktür. İzlanda’yı kınıyorum, bu ülkeye verilen notayı da çok yerinde ve isabetli değerlendiriyorum” dedi.

OLAYLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Twitter hesabından, “A Milli Futbol Takımı'nın İzlanda'da Keflavik Havalimanı'nda maruz kaldığı muamele, diplomatik nezakete ve sportmenliğe uygun değildir. Olanlardan sorumlu tüm yetkilileri ve görevlileri kınıyorum” değerlendirmesinde bulundu. Altun, söz konusu durumun takipçisi olunacağını vurguladı.

GEREĞİ YAPILACAK 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İzlanda’da yaşanan skandalla ilgili Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Çavuşoğlu, “Milli takımımızın İzlanda havaalanında maruz kaldığı muamele diplomatik teamüller bakımından da insani bakımdan da kabul edilemez. Gereğini yapacağımızdan milletimizin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı. Kaptan Emre Belözoğlu’yla telefonda görüşen Çavuşoğlu’nun İzlandalı mevkidaşıyla da görüşerek Türkiye’nin tepkisini dile getireceği ve gerekli adımların atılmasını talep edeceği öğrenildi.

DERHAL ÖZÜR DİLEYİN

Milli Takım'a yönelik bu tutuma tepki gösteren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Çelik, “İzlanda makamları, insani olmayan, sporun ruhuna uymayan ve diplomatik açıdan asla kabul edilmeyecek bu davranışların sorumlusudur. Milli takımımıza yapılanlar bir nevi şiddettir. İzlanda makamları bu 'ilkel' uygulama için özür dilemelidir. Bu yanlışı telafi edecek adımlar atmalıdır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum