CHP'DE SULAR DURULMUYOR

Ön seçim maddesinin kabul edilmesinin ardından salonda uzun süre kargaşa yaşandı. Buna rağmen Divan Başkanlığı maddeleri tek tek okutarak oylattı. Muhalifler ise toplu olarak salonu terk etti.

CHP'DE SULAR DURULMUYOR

Ön seçim maddesinin kabul edilmesinin ardından salonda uzun süre kargaşa yaşandı. Buna rağmen Divan Başkanlığı maddeleri tek tek okutarak oylattı. Muhalifler ise toplu olarak salonu terk etti.

CHP'DE SULAR DURULMUYOR
12 Mart 2018 - 06:45

CHP’nin 86 maddelik yeni tüzüğü, 19. Olağanüstü Kurultay'ın ikinci gününde 12 saat süren kavgalı bir oylamayla kabul edildi. Taslakta en tepki çeken madde olan CHP’nin tek vekil çıkardığı 57 ilde adayları il başkanlarının belirlemesi kaos yarattı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, tepkilere rağmen maddede değişikliğe gitmedi.

SAATLERCE ARA VERİLDİ 

Söz konusu 52’nci maddenin oylamasından önce 70’e yakın milletvekili bir toplantı yaptı. Oylamaya geçilmesinin ardından 52’nci madde okunurken sesler yükselmeye başladı. Ufak çaplı tartışmaların da yaşandığı oylamada 70’in üzerinde milletvekili yaka kartlarını divan masasına bırakarak salonu terk etti. Divan Başkanı maddeyi oylamaya sundu. Bu sırada bazı üye ve delegeler kürsüye çıkarak tepki gösterdi. Ön seçim maddesinin kabul edilmesinin ardından salonda uzun süre kargaşa yaşandı. Buna rağmen Divan Başkanlığı maddeleri tek tek okutarak oylattı. Muhalifler ise toplu olarak salonu terk etti.

TEK ADAMLIĞA DEVAM 

48 milletvekili geçtiğimiz hafta bir bildiri yayınlayarak tüzükte değişiklik yapılmasını istemişlerdi. Milletvekillerin taleplerinden biri de  ‘MYK Üyeleri PM tarafından belirlensin’ şeklinde bir istekti. Ancak buna rağmen Kılıçdaroğlu milletvekillerinin taleplerini kabul etmeyerek tek adamlığa devam kararı aldı. Kılıçdaroğlu, MYK üyelerini kendisi belirleyecek. Böylece partinin tepesinde kendisine muhalif olan kişilerin de önünü kesmiş olacak. 

SEÇİM KAYBEDEN GİTMEYECEK

CHP'nin 19. Tüzük Kurultayı'nda, CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nda genel başkan adayı olan Muharrem İnce tarafından gündeme getirilen “Üst üste iki genel seçimi kazanamayan genel başkan bu görevi bırakmalı” yönünde önerge Genel Merkez baskısıyla karşılaştı. Bir grup milletvekilinin imzasıyla Divan Başkanlığı'na sunulan önerge, 100 civarında delegenin kabul oyuna rağmen reddedildi. 

BÖKE VE CİHANER'DEN ATAK

CHP’deki kargaşanın ardından Kılıçdaroğlu’na muhalif milletvekilleri bir kere daha harekete geçti. Geçen ay yapılan kurultay öncesi Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner tarafından açıklanan ‘Gelecek İçin Biz’ oluşumu değişime start verdi. Böke ve Gelecek İçin Biz, Twitter’dan aynı mesajı atarak Kılıçdaroğlu’na gözdağı verdi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum