• Reklam

CHP'Lİ Nihat Yeşil'den Beypazarı'na Havuç dayatması

Havuç üretimi ile ilgili  katalog sorularını bir soru önergesi ile Tarım Bakanına soran Ankara Milletvekili Yeşil'e,  Beypazarı üreticilerden Enginarlı yanıt geldi. Havuç dışında Çiftçi ürün çeşitliliği istiyor. Tarımda her zaman yenilikleri ve korona virüse etkili yeni ürün arayışlarını sürdürmemiz lazım. "Havuç üretimi bizi yoruyor. diyor.

CHP'Lİ Nihat Yeşil'den Beypazarı'na Havuç dayatması
17 Şubat 2021 - 21:56 - Güncelleme: 18 Şubat 2021 - 00:44
CHP’Lİ Nihat Yeşil’den Beypazarı’na Havuç dayatması

CHP’li Yeşil verdiği soru önergesinde, şunları dile getirdi:
“Türkiye’de havuç üretiminde önemli bir paya sahip olan ilçemiz Beypazarı’nda, Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle tarımsal üretim yapan çiftçilerimiz mağdur durumdadır. Havuç tüketimindeki daralma nedeniyle de ekonomik olarak mağduriyetlerin artması ihtimali bulunmaktadır. Beypazarı Ziraat Odası, ilçedeki çiftçilerimizin yüzde 20’ye yakın kayıp yaşadığını, havuç fiyatlarının geçen seneki fiyatlara yakın olmasına rağmen girdi maliyetlerinin artması ve tüketimin ülke çapında azalması nedeniyle zor durumda olduğunu açıklamıştır. Hal böyleyken arz tarafındaki üretim, talep tarafındaki tüketim ile dengelenememiş ve hasadı yapılan mahsullerin bir kısmı tarlalarda kalmış, depolar dolu olduğu için hasadın çürüme tehlikesi baş göstermiştir. diyerek havuç üretimi ile ilgili  katalog sorularını bir soru önergesi ile Tarım Bakanına ileten Ankara Milletvekili Yeşil'e, Beypazarı üreticilerden Enginarlı yanıt geldi.

Beypazarı çiftçisi farklı ürünlere yöneliyor

Beypazarı ilçesinde çiftçiler, alternatif ürünlerden ekerek, ürün çeşitliliğini zenginleştiriyor.
Beypazarı ilçesinde çiftçiler, alternatif ürünlerden ekerek, ürün çeşitliliğini zenginleştiriyor.
İlçe genelinde toplam 612 bin dekar alanda tarım yapılırken, bunun sadece 204 bin 850 dekarı çiftçi kayıt sisteminde bulunuyor. Bu arazinin 115 bin dekarında sulu tarım uygulanıyor.

İlçede, sebze üretiminde havuç başı çekerken bunu aysberg, göbekli marul, Ispanak, pırasa takip ediyor.

Beypazarı Oymaağaç köyünde tarımla uğraşan Şinasi Taşkıran, havuca alternatif ürün arayışında enginara yöneldi.

Taşkıran 16 dönüme ektiği enginarın veriminden memnun kaldığını belirterek, "Havuç üretimi bizi yoruyor.

Buna alternatif ürün geliştirme anlamında getirisi iyi olan enginar ektim. Şimdilik iyi ama bunu geliştirmeyi düşünüyorum. Tarımda her zaman yenilikleri ve yeni ürün arayışlarını sürdürmemiz lazım. Ben de bunu yaptım." dedi.


Türkiye Havadis

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • cemi say
  1 hafta önce
  Milletvekili illa havuç da havuç diyor beypazarlı çiftçi enginar diyor..
 • Tarik
  1 hafta önce
  Yer gök havuç ..üretim fazlası var çüruyor depolarda.icimiz dısımız havuç oldu. Ayinin armut turkusu gibi beypazari havuç turkusunden biktik artik...