• Reklam

CHP'Lİ NİHAT YEŞİL,  KOD 29 İŞCİLERİNİN TAMAMINA "AHLAKSIZLIK" YÜKLENMİŞ BİR AJİTASYONUN MU PEŞİNDE ?

CHP Milletvekili Nihat Yeşil’in kod 29 maddesi uygulanan işçilerin “Ahlaksızlık” dolayısıyla işten atıldıkları söyleminin ve meclise verdiği kanun teklifinin hukuki sorunlara neden olacağı dillendiriliyor. Bu konudaki haberimizden sonra, Türkiye Havadis gazetesine gelen bilgilendirmelerde; Nihat Yeşil’in pandemi sürecinde bir basın danışmanını işten çıkardığı da gelen bilgiler arasında..! 

CHP'Lİ NİHAT YEŞİL,  KOD 29 İŞCİLERİNİN TAMAMINA "AHLAKSIZLIK" YÜKLENMİŞ BİR AJİTASYONUN MU PEŞİNDE ?
27 Ocak 2021 - 16:39 - Güncelleme: 27 Ocak 2021 - 23:14

YCHP gölge etmesin başka ihsan istemez….​​


CHP Milletvekili Nihat Yeşil’in kod 29 maddesi uygulanan işçilerin “Ahlaksızlık” dolayısıyla işten atıldıkları söyleminin ve  ve meclise verdiği kanun teklifinin hukuki sorunlara neden olacağı dillendiriliyor.Bu konudaki haberimizden sonra, Türkiye Havadis gazetesine gelen bilgilendirmelerde; Nihat Yeşil’in pandemi sürecinde bir danışmanını işten çıkardığı da gelen bilgiler arasında..! Toplumsal  olgu değil  ama  bir abartılmış bir algı yaratmak amaçlı  kamuoyu/gündem oluşturmaya  yönelik eskimiş siyaset yöntemleri ise  artık kabul görmüyor.

YCHP gölge etmesin başka ihsan istemez….

CHP'nin verdiği kanun teklifi sonrası; İşkur ve SGK’yı bu sürece karıştırmayın diyen bazı  mağdurların gazetemize ilettikleri yorumları ise şunlar;

• cemil say 15 saat önce Ara denetim mekanizması politik baskılara maruz kalır. İşçinin yargı noktasında hakkını aramasında da elini zayıflatır bu durum.

• Demir 18 saat önce Özel sektör üzerinde bürokratik kamusal vesayet siyasileşmeyi ve suistimalleri getirir.Dolayısıyla yargısal süreç dışında bir denetim ve yaptırım mekanizması yaratılması sağlıklı bir düşüncenin ürünü değil. Ceza davası için suç duyusunda bulunulma hakkı ise zaten var.

 • Bekir 20 saat önce Genel ve kamuya yönelik kabahatlarde ceza uygulamasi yapılır. Burada isci üzerinden patrona ceza kesilirse devlet ile iscinin ceza parasini ikiye kırışması gerek gibi durumlar ortaya cikar .Kafa yok kafa...adam.kanun teklifi vermiş ! •

*  Pandemi sırasında işten çıkarma yasağında basın danışmanlarını işten atan Mr. Yeşil, millete ahlak dersi mi veriyor!!

Kod 29 Nedir? Doğru okunmalı

SGK işten ayrılış kodlarına göre 29 kodu: “İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih” anlamına gelmektedir. “Anılan ahlak ve iyi niyete uymayan hallerde ögrenmeden itibaren 6 is¸günü ve olayın gerçeklesmesinden itibaren bir yıl geçtikten sonra fesih hakkı kullanılmaz. Sağlık nedeniyle feshetmesi halinde, tazminat söz konusu olmaz.” deniyor.

KOD 29 da bahsi geçen iki halden sadece biri AHLAKSIZLIK diğeri ise" İYİ NİYETSİZLİK " 

Yukarıdaki hükümden anlaşılacacağı üzere, en az bir 1 (bir yıllık bir geçmişe referans verdiği kuvvetle muhtemel !! Dolayısıyla Kod 29 sadece yüz kızartıcı bir ahlaksızlık maddesi değil.

Yüzkızartıcı ahlaksızlık maddeleri ise;  B,C ve E maddeleri.Aşağıda ise  “İyi niyetsizlik halleri de” sayılmış durumda;

4857 Sayılı İş Kanunu, Madde 25; Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:

A- İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek, yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması.

B- İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarfetmesi veya davranışlarda bulunması, yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnadlarda bulunması.

C- İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması.

D- İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması veya 84 üncü maddeye aykırı hareket etmesi,

E- İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.

F- İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi.

G- İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.

H- İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.

I- İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.


Çözüm Yolu:  Yargı ve Hukuk Devleti...

Yargısal süreç boyunca "yüz kızartıcı ahlaki  bir fiil  işlemediğini" talep eden bir işçinin iyi niyet beyanı halinde; İşsizlik sigortasından yararlanabileceği aksi mahkeme kararı ile kesinleştiğinde ise 2 katı miktarın işçiden tahsil edileceğine dair bir genelge ile bu karışıklığa  bir rahatlama sağlanabilir…Ondan sonrası ise zaten Yargının işi…..

Türkiye Havadis

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Bahri
    4 hafta önce
    Sayın milletvekili; kod 29' a giren her işcinin sanki ahlaksız ve cinsel tacizci yaftalamadiyla işten atıldığını toplumda çağrıştırabilecek böyle şuursuz ve populist basın acıklamaları yapmayı kendinde nasıl bulabiliyor ? Işciye destek boýle mi olunur !