Çin'de bir virüs skandalı daha patladı!

Çin'de başlayıp dünyayı kasıp kavuran koronavirüse çok benzer yeni bir virüs türü keşfedildi. Yine Çin'de ortaya çıkan bu virüsün kaynağının da yarasa olduğu ifade edildi.

Çin'de bir virüs skandalı daha patladı!
11 Haziran 2021 - 14:16
Araştırmacılar yarasalarda, genetik olarak koronavirüse yakın ikinci bir virüs buldu.

Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletindeki bir bölgede yapılan keşif, yarasaların insanlara koronavirüs yayma potansiyellerinin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gösterdi.

Shandong Üniversitesi'nden Weifeng Shi ve meslektaşları, Mayıs 2019 ile Kasım 2020 ayları arasında ormanda yaşayan küçük yarasalardan örnekler topladı.

Yarasaların ağızlarından sürüntü almanın yanı sıra idrar ve dışkıları test edildi.


Biri şu anki pandemiye neden olan virüse benziyor
Cell dergisinde yayınlanan raporda, "SARS-CoV-2 benzeri dört koronavirüs de dahil olmak üzere farklı yarasa türlerinden toplam 24 yeni koronavirüs genomu topladık" bilgisine yer verildi.

Rapora göre, bu virüslerden biri genetik olarak mevcut pandemiye neden olan SARS-CoV-2 virüsüne çok benziyor.

Virüsün kaynağı araştırılıyor
2020 yılında haziran ayında Tayland'dan toplanan SARS-CoV-2 ile ilgili virüsle birlikte bu sonuçlar, virüslerin yarasa popülasyonlarında dolaşmaya devam ettiğini ve bazı bölgelerde yüksek bir frekansta ortaya çıkabileceğini açıkça gösterdi.

Araştırmacılar SARS-CoV-2'nin nereden geldiğini bulmaya çalışıyor. Örneklerin çoğunun at nalı yarasa türlerinden geldiği belirtiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum