ÇİN İPEK YOLU SÖZDE "BÜYÜK KÜRDİSTAN" SINIRINDAN MI GEÇİYOR?!!!

İkinci Ukrayna !! Türkiye Gazetesinde çıkan habere göre parlatılan bu yol her ne kadar pazar açıdan bölgesel kalkınma için olumlu olsa da; NATO' ya üye olarak kaldığımız sürece bir bölen olarak büyük Kürdistan hayallerinin alevlendirilmesi noktasında da dezavantajları olan bir güzergah ve bölgeye emperyalleri (İsrail İngiltere ve Amerika) musallat edecek bir nokta.

ÇİN İPEK YOLU SÖZDE "BÜYÜK KÜRDİSTAN" SINIRINDAN MI GEÇİYOR?!!!
02 Mart 2022 - 14:24 - Güncelleme: 04 Mart 2022 - 21:39"Çin'e bulaşma Rusya'yı küstürme" politikası izlenmelidir.

Çin ipek yolu kuzey koridoru seçeneğinin Ukrayna operasyonu ile artık gerçekleşmesi zor.
Orta koridor ise Türkiye !
Ipek yolu yeni güzergahının Suriye'nin güney koridorundan Akdeniz'e açılması; Türkiye'yi, Karadenizi,boğazlarımızı, güney doğu anadolumuzu ve Kafkasları da güvenlik açısından rahatlatır.
Türkiye Emperyalin yol geçen hanı değildir.

Türkiye Havadis 

ÇİN İPEK YOLU GÜNEY KORİDOR GÜZERGAHI

Türkiye Gazetesinde çıkan habere göre partlatılan bu yol her ne kadar ekonomik açıdan bölgesel kalkınma için olumlu olsa da NATO' ya üye olarak kaldığımız sürece bir bölen olarak büyük kürdistan hayallerinin alevlenmesi noktasında da dezavantajları olan bir güzergah.

Türkiye Gazetesinde Ukrayna Krizinden sonra yayınlanan aşağıdaki haber: ÇİN İpek yolu Türkiye Güzergahının,Türkiye'yi bir ikinci Ukrayna'ya dönüştürmesi endişesini taşımamaktadır.
 

Dünyanın çıkış yolu Türkiye

Pekin’den Londra’ya uzanan küresel ticaret yollarında sıkıntılar yaşanıyor. Kuzey Koridoru, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artık tamamen kapandı. Güney Koridoru da; İran’a uygulanan yaptırımlar, istikrarsız Afganistan ve uzun rota gibi sebeplerle tercih edilmiyor. Kuzey ve Güney koridorlarda yaşanan sıkıntılar sebebiyle yıllık 600 milyar dolarlık hacme sahip Doğu-Batı ticaretinde, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta Koridor (tarihî İpek Yolu) öne çıkıyor. Uzmanlar "En güvenli, hızlı, ucuz, istikrarlı ve düşük maliyetli rota burası" diyor.

 

OSMAN SAĞIRLI - KAAN ZENGİNLİ
Türkiye Gazetesi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Türkiye’nin bölgede ne kadar önemli bir güç olduğunu bir defa daha gözler önüne serdi. Rusya’ya yaptırım tehdidinden öteye geçemeyen ABD, AB ve NATO için Türkiye, artık çok daha önemli bir partner olarak öne çıkıyor. Hem Ukrayna hem de Rusya ile iyi ilişkileri olan Türkiye, aynı zamanda Orta Doğu’yu Avrupa ile buluşturan, Asya ve Avrupa arasında köprü vazifesi gören stratejik bir öneme sahip. Ukrayna krizi her ne şekilde bitecek olursa olsun, yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Bu
denklemde hem enerji hem ticaret hem lojistik anlamında, Türkiye'nin oldukça öne çıkacağı tartışmasız olarak kabul görüyor.

ÜÇ ANA GÜZERGÂH VAR

Doğu ve Batı arasındaki ticaretin güzergâhı 3 ana koridordan oluşuyor. Pekin’den başlayarak, Rusya üzerinden Polonya ve Avrupa’ya ulaşan Kuzey Koridoru, Rusya’ya uygulanan yaptırım nedeniyle tamamen kapandı. Öte yandan savaş olmaması durumunda dahi, Kuzey Koridoru’ndaki kara yollarının ve demir yollarının modern standartlarda olmaması bu güzergâhı sorunlu hâle getiriyordu. Bir diğer güzergâh olan Güney Koridoru ise İran’a uygulanan ekonomik yaptırımlar, Afganistan'daki istikrarsızlıklar ve uzun deniz rotası nedeniyle şirketler tarafından tercih edilmiyor. Yaşanan tüm bu hadiseler çerçevesinde Türkiye’nin üzerinden geçen ve Tarihî İpek Yolu’nu kapsayan Orta Koridor, yıllık 600 milyar dolarlık ticaretin tek adresi hâline geldi.

TÜRKİYE PARLIYOR

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Kuzey Koridoru’nda yaşanan kapanmanın Türkiye’ye büyük katkısı olacağını söyleyen Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkan Yardımcısı Fatih Şener "Türkiye’nin bu resimde yıldızının parlayacağı malum. Çin’den Avrupa’ya giden ticaret yolu, bizim ülkemiz üzerinden geçecek. Ancak bazı sorunları çözmemiz gerekiyor. Örneğin Azerbaycan’ın Türk tırlarından aldığı yüksek vergiler var. Bunu, Azerbaycanlı yetkililere bildirdik ve Meclis'e sunuldu. Ayrıca Hazar üzerindeki Ro-Ro taşımacılığı çok pahalı. Bunun da makul seviyeye indirilmesi gerekiyor. Bir de bizim sınır kapılarımızın kapasitelerini yükseltmemiz lazım. Bu ufak sorunların çözülmesi durumunda, Türkiye bölgesinde önemli bir lojistik güce sahip olacaktır" dedi.

'ORTA'DA 8 TRİLYON DOLARLIK YATIRIM

Tarihî İpek Yolu’nun canlandırılması amacıyla geçtiğimiz yıllarda "Bir Kuşak Bir Yol" projesi hayata geçirildi. Çin’in önderliğinde hayata geçen proje için 8 trilyon dolar yatırım öngörülüyor. Türkiye, projede 'Orta Koridor' olarak adlandırılan güzergâhta yer alıyor. Türkiye’nin projedeki yatırım tutarı 40 milyar doları bulacak. Türkiye, "Bir Kuşak Bir Yol" projesinde önemli jeopolitik konuma sahip. Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüleri, 18 Mart Çanakkale Köprüsü, Marmaray gibi mega projeler, Tarihî İpek yolu olarak da adlandırılan bu projenin mihenk taşlarını oluşturuyor

ZAMAN VE MALİYET AVANTAJI

 Çin’den çıkan bir konteyner; Kuzey Koridoru’nu kullanarak Avrupa'ya 15-20 günde ulaşıyor. Üstelik 10 bin kilometre yol katediyor.
 Süveyş Kanalı’nın içinde bulunduğu Güney Koridoru kullanılırsa bir konteyner; 20 bin kilometre yol geçerek, 45-60 gün içinde Avrupa’ya gidiyor.
 Tarihî İpek Yolu (Orta Koridor); 7 bin kilometre ve 10-15 gün aralığı ile hem maliyet hem zaman açısından en mantıklı, kazançlı ve güvenli rota olarak öne çıkıyor.
 Marmaray entegrasyonuyla birlikte Demir İpek Yolu da faaliyete geçmiş, Türkiye'den Çin'e ilk ihracat blok treni 7 Aralık 2020'de uğurlanmıştı. Tren; 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek, 19 Aralık 2020'de Çin'in Şian şehrine ulaşmıştı. Bugüne kadar söz konusu hat üzerinden 22 ihracat treni hareket ederken, toplamda 10 bin 294 ton yük taşındı.

Türkiye Gazetesi haber alıntısı

 

 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum