• Reklam

DOSTLUK PERÇİNLENDİ!

Binlerce Avrupalı Türk’ün katılımıyla Köln Merkez Camii’nin açılışını yapan Başkan Erdoğan, “Başarılı ve verimli görüşmeler yaptık. Almanya’yla dostluğumuzu perçinledik” dedi.

DOSTLUK PERÇİNLENDİ!
30 Eylül 2018 - 09:18

Almanya’da temaslarda bulunan Başkan Recep Tayyip Erdoğan Berlin’den ayrılarak Köln’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Merkez Camii’nin açılışını gerçekleştirdi. Başkan Erdoğan’ı karşılamak için Avrupalı Türkler Köln’e akın etti. Camii önünde konuşan Başkan Erdoğan şu açıklamaları yaptı: 

VERİMLİ ZİYARET OLDU: Son derece verimli, son derece başarılı bir ziyaret yaptık. Gerek Steinmeir ile gerek Merkel ile görüşmelerimizde iki ülkeyi yakından ilgilendiren meseleleri samimiyetle ele aldık. Bazı fikir ayrılıklarını bir kenara koyarak bundan sonra ortak menfaatlerimize odaklanmamız gerektiğini vurguladım. 

GELECEK GÜZEL OLACAK: Bu işbirliğinin faydalarını herkesten önce Almanya genelinde yaşayan 3,5 milyonu aşkın insanımızın hissedeceğine inanıyorum. Yeni dönem siz kardeşlerimiz için de daha huzurlu ve özgür günlere vesile olacaktır. 

İSLAM BARIŞ DİNİDİR: İslam barış dinidir. İslam’da terörün yeri yoktur. DEAŞ filan falan bunların İslam’la yakından uzaktan alakası yoktur. Bir yanda DEAŞ, FETÖ ve PKK gibi katil sürüleri üzerinden gençlerimiz terör tuzağına çekilirken, diğer yandan ırkçı örgütler Müslümanların hak ve hukukunu hiçe sayıyor. 

ABD’YE DELİL ELEŞTİRİSİ: 15 Temmuz gecesi 251 insanımızı şehit eden FETÖ’cülerin bu tavrı sebebiyle Avrupa’da da Amerika’da da hiçbir yerde barınamaması gerekir. Maalesef hala bizim stratejik ortaklarımız delil diyor, ne delili? Sizin yargınızın kararları geçerli, bizimkiler geçersiz! 

PAÇAVRALAR KİRLETMEMELİ: Avrupa’nın başkentlerinin terör örgütlerinin paçavralarıyla kirletilmesine izin verilmemesi gerekiyor. 

TERÖRİSTLER ARASINDA AYRIM YAPMADIK: Biz terör örgütleri arasında asla ayrım yapmadık. Berlin’de pazar yerinde sivilleri katleden DEAŞ’lı caniler neyse, iki ay önce Bedirhan bebeği annesiyle beraber şehit eden PKK’lı katiller de odur.

BİR AVUÇ KİFAYETSİZE İZİN VERMEYİZ: FETÖ ve PKK sempatizanı bir avuç kifayetsizin insanımızın huzurunu kaçırmasına, Türk-Alman dostluğunu zedelemesine fırsat vermeyeceğiz. 

ÇiFTE VATANDAŞLIK ÇAĞRISI 

Burada 3,5 milyon soydaşlarımız, vatandaşlarımız var. Önlerini açsalar onlar da çifte vatandaş olarak Almanya’da bulunsa ne olur sanki? Buradaki sahiplenmeleri çok daha farklı olacaktır. Temenni ederim önü açılır. Bizim böyle bir sıkıntımız yok. Alman bizden vatandaşlık istese, bu fakir verir. Bunlar halkların kaynaşmasını getiriyor. Sicili temiz olduktan sonra niye vermeyelim?

AVRUPA KÖLN’E AKTI 

Binlerce Avrupalı Türk, Başkan Erdoğan’ın açılışını yaptığı Köln’deki Diyanet İşleri Merkez Camisi çevresinde coşkuyla bekledi. Ellerinde Türk bayrakları ve Başkan Erdoğan’ın posterleriyle caminin önüne gelen Türkler renkli görüntüler oluştururken, çevredeki bazı binalara da Türk bayrakları asıldı. Açılış nedeniyle Avrupa’dan  on binlerce Türk, Köln’e akın etti.   

ÖZİL'E YAPILANLARI HAZMEDEMEDİM

Artık isim vermeden geçemeyeceğim. Sonra bana darılır. Almanya’da doğup büyümüş Mesut Özilimiz, İlkayımız bir fotoğraf çektirdik diye kendisini bu toplumda dışladılar. Alman milli takımına kadar yükselmiş olan bu iki gencimizin dışlanmasını, ben onun cumhurbaşkanı olarak hazmedemedim. Hatta bir keresinde de Münih’te Türkiye-Almanya maçını seyrediyoruz şansölye ile birlikte. O gün Mesut Türkiye’ye gol attı. Şansölye ile beraber alkışladık. 

ERDOĞAN VE MERKEL KAHVALTIDA BULUŞTU

Başkan Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel, 2,5 saat süren kahvaltılı toplantıda iki ülke arasındaki ilişkileri her yönüyle masaya yatırdı. Gündemde ağırlıklı olarak ekonomi vardı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyareti kapsamında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Şansölyelik Binası’nda kahvaltıda bir araya geldi. Basına kapalı yapılan görüşme yaklaşık 2,5 saat sürdü. Programda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer aldı. Kahvaltının ardından Erdoğan ve Merkel, Şansölyelik Binası’nın balkonunda bir süre sohbet etti. Erdoğan-Merkel görüşmesinin ana gündemi ikili ilişkilerin yeniden canlandırılması ve ekonomi alanındaki ilişkilerin artırılması oldu. Türkiye’de pek çok yatırımı bulunan Almanya’nın ekonomi yönetimi Ekonomi Bakanı liderliğinde ekim ayında geniş bir iş heyetiyle Türkiye’yi ziyaret edecek.

MİMARİSİYLE ŞEHRİN SEMBOLÜ

Eski bir fabrika deposunda 1984’te kurulan DİTİB Merkez Camii, günümüzde dev bir külliyeye dönüşerek Köln’ün sembollerinden biri oldu. Cami, 36,5 metre yüksekliğindeki şeffaf kubbesi ve kubbenin yanında yükselen 55 metrelik iki zarif minaresiyle modern bir mimariye sahip. Camide aynı anda bin 250 kişi ibadet edebilecek. Külliye alanında sergi ve konferans salonları da yer alıyor. Caminin altı ise otopark olarak düzenlendi.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum