• Reklam

"Ekoloji" ile "Çevre" arasındaki farkı bilmeyen Nihat Yeşil'den Bilim dışı Önerge Kirliliği !

Ekolojiye etkileri yoktur denilen Beypazarı Taşocağının Nihat Yeşil tarafından sözde gerekçelerle Meclise taşınması tepki çekti. Nihat Yeşil tarafından verilen Araştırma önergesi; bilim dışı ve siyaset kokan bir gerekçeyle meclise taşınması ve dolayısıyla  birikimsel önerge kirliliğine neden olabileceğinden dolayı uzmanlar tarafından da  anlamsız ve popülist olarak nitelendirildi.

"Ekoloji" ile "Çevre" arasındaki farkı bilmeyen Nihat Yeşil'den Bilim dışı Önerge Kirliliği !
26 Nisan 2021 - 16:21 - Güncelleme: 27 Nisan 2021 - 08:03

"Ekoloji" ile “Çevre” arasındaki farkı bilmeyen Nihat Yeşil’den Bilim dışı önerge Kirliliği!

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Ankara'nın Beypazarı ilçesine bağlı Doğanyurt Mahallesi'nde, özel bir şirket tarafından yapılması için girişimde bulunulan taş ocağının kurulumuna ilişkin itirazları Meclis'e taşıdı...

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, doğal yaşam alanı konumunda bulunan, onlarca endemik bitki türüne ve birçok yaban hayvanına ev sahipliği yapan Ankara'nın Beypazarı ilçesine bağlı Doğanyurt Mahallesi'nde, özel bir şirket tarafından yapılması için girişimde bulunulan taş ocağının kurulumuna ilişkin olarak, 27 milletvekili ile birlikte TBMM Başkanlığı’na araştırma komisyonu kurulmasını teklif etti.

"Nihat Yeşil tarafından verilen Araştırma önergesi bilim dışı ve siyaset kokan bir önergenin meclise taşınması ve dolayısıyla Meclis gündeminde  birikimsel önerge kirliliğine neden olabileceğinden  uzmanlar tarafından da  anlamsız olarak nitelendirildi."

Taş ocağı ve tesislerinin, görsel lokal çevre etkilerinin yanında ekolojiye üç boyıtlu bir zararı olmuyor. Bu tür taş ocakları sonrasında görsel çevre etkileri; reclamation (yeniden kazanma) ile tekrardan farklı kullanımlar ile iyileştirilebiliyor. 

Nitekim;
5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun (CMK) 67. maddesi ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun (HMK) 293. maddesinde yer alan uzmanından bilimsel mütalaa alınabilmesi olanağıdır.

Taraflar, genellikle uzman görüşü alma yoluna adli makamlar tarafından alınan bilirkişi raporunun iddia ettikleri ya da savundukları hususu desteklememesi durumunda gitmektedirler.

Bu amaçla;
Ankara Üniversitesinden  ekolog ve jeoloji uzmanlarından oluşan Ankara Üniversitesi akademisyenleri  Prof. Dr. Latif Kurt (Flora uzmanı-Ekolog), Prof. Dr. Nuri Yiğit (Fauna uzmanı-Ekolog), Prof. Dr. Veysel Işık (Jeolog) ve Dr. Arzu Gürsoy Ergen (Ornitolog) kurulu;  Taş ocagının, Ekolojik Etki Değerlendirmesini  yaparak ekosistem açısından bir sakınca olmadığına dair kapsamlı bilimsel bir rapor hazırlamış ve son sözü söylemişlerdir.

Türkiye Havadis
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • koray
    1 ay önce
    Muhalefet Yeşil mi, Yeşillik mi ? Rize İkizdere'de, deniz a***ı dolgusu için gereken 16 milyon ton taş için, yapılacak taş ocağının yeri, Ekolojinin sinir uçlarına dokunan yeşil bir hassasiyet olmasına karşın; CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil'in salt Taş ocağından yola çıkarak; Bilim adamlarının görüşüne de aykırı bir şekilde "Beypazarı'nda Taş ocağı olmasın" demesi acaba bir Politik-Yeşillik mi yoksa Yeşil'in bir "Yeşil siyaset" hassasiyeti mi ?