• Reklam

ELVEDA İSTİKRARLI ALMANYA!

Partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yaşadığı hezimetin ardından Andrea Nahles SDP Genel Başkanlığı ile Meclis Grup Başkanlığı’ndan istifa emesi Merkel başkanlığındaki koalisyon hükümetinin geleceğini de tehlikeye soktu. Yorumculara göre yeni seçimler pek uzakta değil. Avrupa gazeteleri ise Nahles’in istifasını, Elveda istikrarlı Almanya başlıklarıyla duyurdular.

ELVEDA İSTİKRARLI ALMANYA!

Partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yaşadığı hezimetin ardından Andrea Nahles SDP Genel Başkanlığı ile Meclis Grup Başkanlığı’ndan istifa emesi Merkel başkanlığındaki koalisyon hükümetinin geleceğini de tehlikeye soktu. Yorumculara göre yeni seçimler pek uzakta değil. Avrupa gazeteleri ise Nahles’in istifasını, Elveda istikrarlı Almanya başlıklarıyla duyurdular.

ELVEDA İSTİKRARLI ALMANYA!
03 Haziran 2019 - 16:15

Partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yaşadığı hezimetin ardından Andrea Nahles SDP Genel Başkanlığı ile Meclis Grup Başkanlığı'ndan istifa etti. Başkan Merkel ve Hristiyan Demokratik Birlik CDU'nun önde gelenleri, Nahles'in bu adımının Berlin'deki büyük koalisyonun devamını etkilemeyeceğininden yola çıkıyor. Ancak hem Sosyal Demokrat Parti SDP'yi hem de Almanya'yı devasa zorlukların beklediğini öne süren yorumculara göre yeni seçimler pek de uzak değil. Nahles'in istifasını yorumlayan Avrupa gazeteleri, “Elveda istikrarlı Almanya' başlıkları attılar.

Avrupa gazetelerinde Nahles'in istifası ile ilgili yapılan yorumlar şöyle:


“ELVEDA İSTİKRARLI ALMANYA”

Almanya'yı büyük zorlukların beklediğini öne süren 

İsveç gazetesi Svenska Dagbladet'in dikkat çekici yorumu şöyle: 

“Sonbaharda Doğu Almanya'da yapılacak olan ve Sağ popülist Almanya için Alternatif Partisi AfD'nin rekor sonuçlar beklediği eyalet meclisi seçimlerinden sonra yapılması muhtemel bir erken seçim tek risk değil. Yüzeyin hemen altında, patlamaya hazır bir dizi başka sorun kaynıyor. Nükleer santraller yaklaşık iki yıl sonra kapanacak ve kömürden enerji üretimine 2038'e kadar son verilecek. Bu durumda dünyanın en büyük sanayi ülkelerinden biri olan Almanya'nın nasıl ayakta kalacağı belirsiz. ... Otomotiv endüstrisi büyük bir dönüşümün eşiğinde ve on binlerce insan işsiz kalacak. Altyapı eskimiş durumda. ... Almanya tüm bunların üstesinden gelemeyecek denemez. Ama çalkantılar da yaşanacak. Hele de bütün bunların ardında köklü bir değişim yaşayan siyasi partiler sisteminin bulunduğu düşünülecek olursa.”

“ARTIK KAYBEDECEK BİR ŞEY KALMADI”

Alman Spiegel Online ise, SPD'nin baştan aşağı yenilenmesi gerektiğini söylüyor:

“Kadroları itibariyle zaten mantıklı olan bu. Program olarak da yeni bir netlik ve hatta yeni bir radikalleşme fırsatı var. Bu yeni dönemde fark edilmek isteyen her partinin bir çekirdeği olmak zorunda. Halihazırda ortaya çıkan netlik ve açıklık özleminden şikayetçi olabilirsiniz. Ama bu özlem hiç yokmuş gibi davranmak bir strateji olamaz. Yeşiller iklim politikalarında sistemi sorguluyor; SPD aynı şeyi sosyal ve ekonomi politikalarında yapmalı. ... Nahles'in neden olduğu dönüm noktası stratejik olarak 'büyük koalisyonu terket' anlamına geliyor. ... Erken seçim elbette riskli. Ama SPD'nin zaten kaybedecek bir şeyi yok. Kulağa ne kadar çılgınca gelse de, SPD için bir fırsat bu.”

AB: BİR BERLİN KRİZİ EKSİKTİ!

Hırvatistan Jutarni list gazetesine göre de, AB'nin şu anda ihtiyacı olan son şey Merkel hükümetinin düşmesi:

“İç siyasetteki krizleri Avrupa Birliği'ni sarsabilecek AB ülkeleri var. Almanya bu ülkelerden biri; özellikle de Avrupa'nın geleceğiyle ilgili kararların arifesinde. Avusturya, Finlandiya ve Belçika'da olduğu gibi, kimi ülkelerin hükümetinin olmadığı, istifa ettiği ya da yenisinin beklendiği bir dönemde, istikrarlı ve güçlü bir Alman hükümetinin olmaması, AB için sorun teşkil edecektir. AB önümüzdeki üç hafta içinde müstakbel AB Komisyonu başkanını ve AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Merkez Bankası ve AB dış politika temsilcisi gibi diğer dört önemli pozisyona gelecek kişileri belirlemek zorunda. ... Berlin bu adayların seçiminde önemli bir rol oynuyor.”

“SPD KİMLERİ ÖRNEK ALABİLİR”

Avusturya Die Presse gazetesi de, SPD'ye geleceği için bir başarı reçetesini Avrupa'da aramasını öneriyor:

“Danimarkalı sosyal demokratlar şu sıralar başarılı popülist bir rota izliyor. Geleneksel seçmenlerinin isteklerini yerine getiriyor, yabancılar politikasında sert bir tavır izliyor, aynı zamanda ekonomi politikasında daha çok sola vurgu yapıyorlar. Çarşamba günü yapılacak parlamento seçimlerinden de muhtemelen zaferle çıkacaklar. ... Şehirli seçmenin nabzına göre şerbet verip işçi sınıfının önemli kısımlarını gözden çıkarmak da doğru olabilir. Ama buna sosyal demokratların öne çıkaracakları isimlerin de ikna edici olması lazım. Andrea Nahles ya da Martin Schulz liderliğindeki SPD'nin şehirli ve çevreci kesimlere ulaşmak için uğraşmasına gerek bile yoktu. İspanya'daysa Sosyalist İşçi Partisi'nin lideri Pedro Sánchez bunu en azından Avrupa seçimlerinde başardı.”

GÜNEŞ

YORUMLAR

  • 0 Yorum