• Reklam

Eti kemikten ayırma teknikleri

Eti ziyan etmeden kemikten nasıl sıyrılır? Kurban bayramı öncesinde pek çok kişi kurbanlık kesme yöntemlerini araştırmaya başladı. Etin ziyan olmaması için sıyırma işlemi son derece önemlidir. Peki, et kemikten nasıl ayrılır?

Eti kemikten ayırma teknikleri
19 Temmuz 2021 - 08:34
Kurban kesecek olanlar, kesim tekniklerini merak ediyor. Yanlış bir teknikle amatörce yapılan işlerde ne yazık ki etler ziyan olabiliyor. Bu sebeple işini doğru yapmak isteyenler, et ziyanının önüne geçmeyi arzu edenler teknikleri araştırıyor.

Eti kemikten ayırma teknikleri
Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar farklı tekniklerle kesilebiliyor. Kasaplar; işi mutlaka bilen ellere bırakılmasını deneyimsiz kişilerin bu riski göze almamaları gerektiğini ifade ediyor. Bilinçsizce ya da internetten video izleyerek bu işin olmayacağını belirten uzmanlar ciddi kazanlara karşı uyarılarda bulunuyor.

Eti kemikten ayırmak için teknik kadar doğru bıçakların kullanılması da önemli.

Kurban edilecek hayvanlar hangi nitelikleri taşımalıdır?
Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 6). Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, memelerinin yarıdan daha azının olmaması, kurban edilmesine engel değildir. (Kâsânî, Bedâi‘, V, 75-76). Bunun yanında kesileceği yere gidemeyecek derecede topal olan hayvanlar da kurban edilemez. Buna göre hayvanın değerini düşürücü nitelikteki kusurlar kurbana engeldir.

Şâfiî mezhebinde, genel olarak yukarıda sayılan kusurlardan birinin bulunması, bir hayvanın kurban olmasına engel teşkil ettiği gibi, uyuz olan hayvanlar ile yem yemesini engelleyecek derecede dişlerinin bir kısmı dökülmüş olan hayvanların da kurban edilmesi caiz değildir (Nevevî, el-Mecmû‘, VIII, 399-404).

YORUMLAR

  • 0 Yorum