• Reklam

Fuat Uğur: Bu şekilde FETÖ ile mücadele olmaz....!

Fuat Uğur Hukuk reformu çalışmaları hakkında dört maddeyi gündeme getirerek feveran ediyor..ve ekliyor "Bu ülkenin vatandaşları FETÖ’ye ve PKK’ya karşı mücadelede kan döktü, döküyor. Vebaliniz büyük olur."

Fuat Uğur: Bu şekilde FETÖ ile mücadele olmaz....!
12 Ocak 2021 - 22:28

REFORM PAKETİ TASLAĞINDAKİ “SIZINTI”

İlk başta ve en önemlisi şu: “Terör veya kara paranın aklanması gibi suçlar kapsamında şirketin tüm yönetimine değil, sadece ilgili şahısların hisselerine kayyum atanması.” Anlamadınızsa anlatayım. Şöyle düşünün. Terör örgütü PKK’yı finanse eden kripto iş adamları bir şirket kuruyorlar. Bu, devlet tarafından tespit ediliyor ve el konularak kayyum atanıyor. Ama yukarıdaki bu madde hayata geçirilirse artık öyle yapılamayacak. Şirketin PKK ile organik bağlantısı olduğu düşünülen ortaklarının hisselerine kayyum atanacak ama diğerlerinin hissesi olduğu gibi kalacak. Bu durumda PKK ile organik değilse bile objektif olarak gönül ilişkisi içinde bulunan diğer ortaklar ne yaparlar sizce? Bu tür şirketlerde PKK’ya yakın olmayanlar yer alabilir mi? Şimdi PKK’nın yerine FETÖ’yü koyun. Ne olacağını söyleyeyim.

BU MADDE ŞİRKETLERİN FETÖ’YE İADESİ ANLAMINI TAŞIYOR!

Söz gelimi Boydak Holding kayyumu düşer. Reform Paketi’ndeki ezkaza uygulamaya girerse YALNIZCA 2016 yılında yürütülen FETÖ soruşturma çerçevesinde tutuklanan ve 10-18 yıl arasında hapse mahkûm edilen Hacı Boydak Memduh Boydak, Şükrü Boydak ile 7,5’ar yıl hapse mahkûm edilen Mustafa, Bekir, Erol ve İlyas Boydak ile Murat Bozdağ’ın TMSF’ye devredilen Boydak Holding’deki hisselerine el konulur. Şirketin diğer ortaklarına hisseleri iade edilir. O diğer ortaklar FETÖ’cü değilse kimdir, bilen var mı? Bir örnek daha vereyim: İPEK KOZA HOLDİNG de TMSF’den geri alınır, yalnızca Akın İpek ve mahkûm olan birkaç FETÖ’cünün hisselerine el konulur ve “diğerlerinin” hisseleri iade edilir. Diyelim ki Akın İpek’in yüzde 30 hissesine kayyum atanacak ama FETÖ’den yargılanmayan ve ceza almayan büyük hissedar anne Melek İpek şirkette kalıp yönetecek.

Neden? Bu durumda teorik olarak anne Melek İpek FETÖ’cü değil mi? Etmeyin, yapmayın!.. Bu madde FETÖ şirketlerinin FETÖ’ye iadesinden başka bir anlam taşımıyor. Çünkü biliyoruz ki bu şirketler beraat etmiş ya da suçun şahsiliği prensibiyle yargılanmamış diğer aile bireyleriyle kalan hissedarlara iade edilir ve şirket yapıları bu şekilde dönüştürülürse olacaklar bellidir. Büyük FETÖ’cü ortaklar tarafından tesadüfen seçilmediği aşikâr olan diğer ortaklara büyük paralar aktarılacak ve şirketler sermaye artırımına götürülerek yönetim yeniden ele geçirilecektir. Dedim ya bir şeyler oluyor. Kimileri farkında olmayabilir ama umarım Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dikkatini çeker bu durum.

BU ÜLKEDE TERÖRİSTLER HÂLÂ BANKA HİSSEDARI

Benzer bir skandalı geçen gün Sabah’tan Dilek Güngör yazdı. Boydaklar ve Ülker Grubu’nun birlikte kurdukları Türkiye Finans Katılım Bankası’ndaki Boydak kardeşlerin (Hacı, Memduh ve Şükrü) toplam 10,58 oranındaki hisselerine hiç dokunulmamış. Bu hisselerin öz kaynak üzerinden değeri 565 milyon lirayı buluyor. Durum apaçık ortada. Türk devletine karşı silahlı terör örgütü yöneticiliğinden hüküm giymiş aile fertleri açık açık şirket yönetmeye devam ediyor. Ne güzel bir hayat bu yahu? Bankacılık Kanunu’ndaki 8. Madde başçavuşun beygiri değilse aynen şöyle diyor: “Bankaların kurucuları arasında devletin şahsiyetine, egemenlik alametlerine ve organlarının saygınlığına, devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, millî savunmaya karşı suç işleyenler ve bu suçlara iştirakten hükümlü bulunanlar yer alamaz.” Eee, nedir o zaman bu?

REFORM PAKETİNDEKİ BİR DİĞER İLGİNÇ MADDE

Bu arada şu madde de gözden kaçacak gibi değil “Reform Paketi”ndeki: “Ceza yargılamaları ve tutukluluk sürelerinin yeniden değerlendirilmesi, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda ceza yargılamalarında savcıların 'iddianame' hazırlaması için kesin bir süre belirlenmesi, tutukluluk sürelerinde de buna göre düzenlenme yapılması.” Görünüşe bakılırsa Gezi olayları sanığı Osman Kavala ve PKK’nın hapisteki siyasi kanat lideri Selahattin Demirtaş gibi Batı’da çok ilgilenilen isimlerin iddianamelerinin geç hazırlanması üzerine getirilen eleştiriler dikkate alınmış. Buradan da TÜSİAD kokusunu alıyorum ben. 

Bu ülkenin vatandaşları FETÖ’ye ve PKK’ya karşı mücadelede kan döktü, döküyor. Vebaliniz büyük olur.

Türkiye Gazetesi /Fuat Uğur 

YORUMLAR

  • 0 Yorum