Gazete haberlerinden Soru önergesi veren Milletvekilleri var !!

Gazete haberlerinden soru önergesi veren Milletvekilleri var !!

Gazete haberlerinden Soru önergesi veren Milletvekilleri var !!
19 Kasım 2020 - 17:15 - Güncelleme: 19 Kasım 2020 - 20:05

Soru önergelerine yasal süreç içinde cevap vermeye zorunlu olan Bakanlık bürokrasisi hakkında Anayasa ve içtüzük hükümlerine göre; görev ihmalinden dolayı Muhalefet milletvekillerinin (önergelerinin ne kadar arkasında durdukları bilinmez bir ciddiyetsizlik içinde)  savcılıklara ilettikleri tek bir suç duyurusuna rastlanılmadı.

Soru önergelerin birçoğunun ise; Basına yansıyan mevcut haberlerden derlendiği ve cevabı verilen hususların toplanarak mükerrer soru önergesi haline getirilmesinden oluşması Bakanlıkların bürokrasisi tarafından bir iş yükü olarak değerlendiriliyor. 

Basın ise kendi haberlerinden derlenen soru önergelerini haliyle tekrandan yayınlamıyor.Haber yapmak istemiyor.Gazatecilerde dertli.

"Biz onların orjinal "soru önergelerini" haber yapmak istiyoruz. Vekiller bizim haberleri soru önergesi yapıyor."

Hal böyle olunca, soru önergeleri; karşılıklı tarafların birbirini “ciddiyetsizlikle” suçladığı ve vekillerin topluma ağlaşma kapısı haline geliyor.

Meclis’in içinde bulunduğu 27. Döneminde 16 bakan ve bir cumhurbaşkanı yardımcısına verilen soru önergelerini ve yanıtlanıp yanıtlanmadıklarına dair istatistikleri açıklandı. Buna göre, Meclis’in bu son döneminde toplam 21 bin 504 soru önergesi verildi.

Önergelerden 11 bin 663’ü hiç yanıtlanmadı. 7 bin 658 soru önergesi ise vakti geçtikten sonra cevaplandı. Süresi içinde cevaplanan önerge sayısı sadece 1700. Önergelerin bakanlıklara göre dağılımı da şöyle: “Cevaplananlar da dalga geçer gibi geçiştirilmiş” “Sağlık Bakanına 27. Dönemde cevaplaması için milletvekilleri tarafından 1493 soru önergesi verilmiş olmasına karşın Sağlık Bakanı sadece 14 soru önergesine süresi içinde cevap vermiş” diyen Yavuz Yılmazkaya, “Sağlık Bakanlığının ve diğer bakanların milletvekillerinin soru önergelerine cevap vermemesi ciddiyetsiz ve disiplinsiz bir harekettir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum