• Reklam

Hangi Parlamentarizm?!!!

Güçlendirilmiş Parlamenter sistem söyleminin altındaki oyunu deşifre eden Kemalist yazar Tahir Çalgüner; Kılıçdaroğlu'nun masasında duran Avrupa Yerel özerklik şartı uyumlu ve PM onaylı Yerel özerklik/demokrasi raporunu (52 sayfa) basınla paylaşması çağrısında bulundu.

Hangi Parlamentarizm?!!!
10 Kasım 2021 - 10:52 - Güncelleme: 11 Kasım 2021 - 00:06
İyileştirilmiş/güçlendirilmiş parlamenter sistem söylemi;  Başkanlık sisteminin (tamamlayısı olan Federatif yapılanmasının) ikinci aşamasıdır diyen Tahir Çalgüner bu durum Halçılık ve Cumhuriyetcilik ilkelerine aykırı bir ulus-devlet/ şehir devleti krizi yaratır dedi.

Tek parlamento vardır O da TBMM'dir...diyen Çalgüner; "Eşit Yurttaşlık" söylemi bir kelime oyunu ve bir kavram akrobasisidir.Yerel özekliğin bir koltuk değneği olarak kullanılan bu sinsi söylemin; demokratik gelişmeye katkı vermeyeceği gibi demokrasi ile de hiçbir ilgisi yoktur." diye de ekledi.

Türkiye Milletvekilliği önerisini de tekrardan gündeme getiren Çalgüner;En az 100 milletvekilin bu kategoriden TBMM'ye girmesi gerekir. Bu +100 milletvekili olarak değil mevcut vekil sayısının içinde düşünülmelidir.

CHP'nin olası  Cumhurbaşkanı adayı hakkında da ilginç bir yorum getiren Çalgüner; Kılıçdaroğlu sonrası CHP' ye Genel başkan olarak atanacak kişiye göre bir CB adayı belirleyecekler" yorumunda bulundu.

Türkiye Havadis / Melek Çalıkoğlu

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum