Hukuk reformunun amacı AYM'den rol çalmak mı ?

Hükümetin Hukuk Reformu adında genel bir REFORM ile Milletin karşısına çıkması TANIMSIZ VE MUĞLAK bir “mağdur” tanımı üzerinden FETÖ ve iltisaklığı ile yargılanan ve yargılanacakları sevindirdi. Böylelikle AYM’nin gündemindeki infaz yasasının iptali hakkındaki olası bir kararını kadük hale getirilirken; İktidar, Anayasa Mahkemesinin vereceği olası bir kararı, bir “önalım reformu ” altında rol çalıcı bir “REFORM” yasası ile Milletin önüne getirmeyi yeğledi.

Hukuk reformunun amacı AYM'den rol çalmak mı ?
21 Kasım 2020 - 10:05 - Güncelleme: 22 Kasım 2020 - 03:42

KRİPTO FETÖCÜ TANIMI YAPILMADAN "HUKUK REFORMU" YAPILAMAZ...

(FETÖ YARGILAMALARININ BEKLEDİĞİ REFORM)


Yürürlüğe giren yeni İnfaz Yasası'yla ilgili tartışmalar bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Bunun öncülüğünü de yine CHP yapıyor. CHP bu İnfaz Yasası'nı da Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğini açıkladı. Herhalde gerekçe olarak da "eşitlik ilkesine aykırılık" öne sürülecek.

Sanıyorum AYM de yasayı aynı ilke açısından inceleyecek ve kapsamını genişletmeden sadece "tehlike derecesi aynı olan" suçlarla ilgili bir fark olup olmadığına bakacak. Oradan nasıl bir sonuç çıkacağını göreceğiz ama CHP'nin bu başvurusu bana 12 Eylül 2010 Referandumu'nu Anayasa Mahkemesi'ne götürme girişimini hatırlattı. CHP'liler unutturmak için ellerinden geleni yapsalar da şu gerçeği herkes biliyor; CHP o yasayı AYM'ye götürerek FETÖ'nün o günkü adıyla "cemaat" denilen yapının yargıyı "tek başına" ele geçirmesinin önünü açtı. Çünkü bildiğim kadarıyla AYM o paketten sadece HSYK seçimleriyle ilgili olan ve çoğulculuğu garantileyen maddeyi değiştirdi.

Eğer o madde değişmeseydi, o günkü HSYK seçimlerini tek bir grup alamayacak, içinde farklı kesimleri barındıran bir HSYK yönetimi olacaktı. Şimdi de aynı tehlike İnfaz Yasası için var. Acaba CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni İnfaz Yasası'nı da AYM'ye götürerek yine FETÖ'cülerin önünün açılmasını mı istiyor? Buna tabi PKK ve diğer terör örgütlerini de eklemek gerekiyor. Bu beklenti gerçekleşmese bile boş bir beklenti değil. Kılıçdaroğlu en azından bu beklentiyi yükselterek yerel seçimlerde kurduğu ittifakın devamını sağlıyor.

Amaç belli, terör örgütleriyle ilgili "yardım, övme ve propaganda" suçu işleyenlerin de yeni yasa kapsamına alınması. Bu başarılmasa bile "Yeni CHP" yöneticileri o kesimler neznindeki itibarlarının sürmesi için canhıraş uğraşıyor. Kemalist yazar Tahir Çalgüner, tam da bu yüzden CHP'lileri uyarıyor:

"Kılıçdaroğlu bu yasayı AYM'ye götüreceğini söylemiş. CHP tabanının genel fikri bu yönde olmamasına karşın Kılıçdaroğlu kendi kafasına göre af içeriğini, FETÖ'cüler lehine nasıl biraz daha genişletebiliriz arayışı içinde..." Yeni İnfaz Yasası'nı "eşitlik ilkesi" açısından inceleyecek olan Anayasa Mahkemesi bu beklentiye cevap verir mi bilemem ama yasadaki bazı eksikliklere yönelik bir uyarı yapması ve belli bir zaman vermesi şaşırtıcı olmayacak derken;

Hükümetin Hukuk Reformu adında genel bir REFORM ile Milletin karşısına çıkması TANIMSIZ VE MUĞLAK bir “mağdur” tanımı üzerinden FETÖ ve iltisaklıları ile yargılanan ve yargılanacakları sevindirdi. Böylelikle AYM’nin olası bir kararı kadük hale getirilirken; İktidar, Anayasa Mahkemesinin vereceği olası bir kararı bir “önalım reformu ” ile rol çalıcı bir “REFORM” yasasını Milletin önüne getirdi.

 Bilindiği üzere; iktidar ve AYM arasında süre gelen restleşme ve ışıklar yanıyor hadisesinin üzerine gelen bu “REFORM” çıkışı  aslında; FETÖ ile barış ve uzlaşma masasına oturmanın bir sonucu olarak yorumlandı.
Millet Mağdur…. Mağdur Mağrur olurken; Fetö ile mücadele eden ve yargı tacizi altında ezilen 1000’lerce vatan evladının mağduriyetleri bir kat daha artırılacak bu barış reformu ile..!
Çünkü Fetö artık Mağdur ve Mağrur bu yolda...
Türkiye Havadis

YORUMLAR

  • 0 Yorum