Reklam

İCAZETİNE İHTİYACIMIZ YOK!

ABD'nin terör örgütü YPG'ye destek konusunda geri adım atmamasıyla tırmanan Ankara-Washington geriliminde Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın ziyareti öncesi hükümetten üst üste net mesajlar geldi. Başbakan Binali Yıldırım "Bir kirli pazarlık içinde olmayız.

İCAZETİNE İHTİYACIMIZ YOK!

ABD'nin terör örgütü YPG'ye destek konusunda geri adım atmamasıyla tırmanan Ankara-Washington geriliminde Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın ziyareti öncesi hükümetten üst üste net mesajlar geldi. Başbakan Binali Yıldırım "Bir kirli pazarlık içinde olmayız.

İCAZETİNE İHTİYACIMIZ YOK!
12 Şubat 2018 - 22:34

NATO'da müttefikimiz, uzun yıllar stratejik ortak diye düşündüğümüz ABD'nin artık aklını başına toplayıp doğru dürüst bir karar vermesi lazım" dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Türkiye'nin ABD'den beklentisinin net olduğunu belirterek "Artık biz vaat istemiyoruz, somut adımlar istiyoruz. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya da bu ilişkiler tamamen bozulacak" dedi.

Türkiye'nin Afrin'deki terör yapılanmasına yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı sürerken masada da kritik gelişmeler yaşanıyor. ABD'nin terör örgüüt YPG'ye destekten geri adım atmaması ve Münbiç'te Amerikalı komutanların teröristlerle poz vermesi iki ülke arasındaki gerilimde tansiyonu iyice yükseltti. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster'ın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'a görüşmesinin ardından gözler ABD Dışişleri Bkanı Tillorson'un Ankara ziyaretine çevrildi. Hükümetten ise görüşmenin çerçevesini çizen net mesajlar geldi. Başbakan Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'pazarlık yapmayız, ABD'nin atacağı adım belli' mesajı verdi. 

'BEKLENTİMİZ AÇIK VE NET'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Afrika 2. Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın önümüzdeki perşembe günü Ankara'ya yapacağı ziyareti değerlendiren Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Bizim ABD'den beklentimiz açık ve nettir. Artık biz vaat istemiyoruz, somut adımlar istiyoruz. Kaybolan güvenin tesis edilmesi gereriyor. Kaybolan güvenin nedeni de ABD'dir. İlişkilerimiz çok kritik bir noktada. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak."

Çavuşoğlu,  "ABD bize verdiği sözleri tutmamıştır. Artık söz ve vaadler istemiyoruz, somut adımlar bekliyoruz . İlişkilerimiz çok kritik bir noktada. Ya ilişkileri düzelteceğiz yada ilişkiler tamamen bozulacak" dedi.

18-02/12/resimid_8915154.jpg

AB'NİN DE GÜVENLİĞİ İÇİNDE YAPILIYOR'

Başbakan Yıldırım ise Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zaev ile ortak basın toplantısında konuştu.  Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili şunları söyledi: 

"Türkiye'nin bölgede yaptığı sadece kendi vatandaşlarının can ve mal emniyetini sağlamak değil, aynı zamanda bütün AB'nin, Balkanlar'ın güvenliğini de sağlamaktan ibarettir. Eğer Türkiye buralara sahip olmazsa, hem mülteci kriziyle, hem de terör dalgasıyla bütün Avrupa bu işten büyük bir bedel öder. Bunun ne yazık ki AB tarafından yeterince görülmediğini, takdir edilmediğini yaşamaktayız." dedi.

'İCAZETİNE İHTİYACIMIZ YOK'

Bu sadece Türkiye'nin huzuru için değil, bölgede yaşayan günahsız insanların geleceği için de bizim bir sorumluluğumuz. 3.5 milyon Suriyeli niye bizim ülkemizde? Canlarını kurtarmak için geldiler. Dolayısıyla bizim amacımız, Fırat Kalkanı ile Münbiç-Azez-Cerablus arasını nasıl ki temizlediysek, Afrin'i de terör oluşumlarından temizleyeceğiz. Bir kirli pazarlık içinde olmayız. Terör bizim için en büyük tehdittir. NATO'da müttefikimiz, uzun yıllar stratejik ortak diye düşündüğümüz ABD'nin artık aklını başına toplayıp doğru dürüst bir karar vermesi lazım. Görmezse biz yapmamız gereken neyse onu yapmaya devam ederiz. Hem Afrin'de yaparız hem de diğer bölgelerde terör tehdidini sona erdirmek için atılması gereken adımları kararlılıkla atarız. Herhangi birinin icazetine ihtiyacımız yok..

YORUMLAR

  • 0 Yorum