• Reklam

İmzacı akademisyenlere YÖK Suç duyurusunda bulunmamış!!

Teröre destek veren bir metne imza attıklarından dolayı idarece işten atılan akademisyenler hakkında o dönemki YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın hukuken Suç duyurusunda bulunması gerekirken kulağının üstüne yattığı ortaya çıktı.!!

İmzacı akademisyenlere YÖK Suç duyurusunda bulunmamış!!
20 Kasım 2021 - 20:07

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan barış akademisyenlerinin yüzlercesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde görev aldıkları üniversitelerden ihraç edildi. OHAL Komisyonu, barış akademisyenleri ile ilgili dört yıl sonra ret kararları vermeye başladı. Komisyon, İstanbul Üniversitesi akademisyenleri Ahsen Deniz Morva, Hakan Ongan, Ertan Ersoy, Erhan Keleşoğlu ve Ankara Üniversitesi’nden Nail Dertli’nin başvurularını reddetti. Medyascope’a konuşan akademisyenler “Karar hukuki değil siyasi” diyerek tepki gösterdi. Başvurusu reddedilen akademisyenler için iç hukuk yolu açıldı ancak bu hukuki süreç 15 yıl sürebilir. 

AYM barış akademisyenlerinin ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar vermişti

Darbe girişiminden sonra Mayıs 2017’de kurulan OHAL Komisyonu bugüne kadar, “Barış Bildirisi” olarak bilinen ve 2 bin 210 akademisyen tarafından imzalanan bildiri gerekçesiyle üniversitelerindeki görevlerinden ihraç edilen akademisyenlerin başvurularına dair ret kararları almaya başladı. Anayasa Mahkemesi (AYM), barış akademisyenlerinin imza attıkları bildiri nedeniyle “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılmalarının ifade özgürlüklerini ihlal ettiğine karar vermişti.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde öğretim üyesi iken 2016 yılında 675 sayılı KHK ile kamu hizmetinden ihraç edilen Erhan Keleşoğlu’nun başvurusu reddedildi. Medyascope’a konuşan Keleşoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AHİM) Türkiye’den bu konuda savunma istemesi sonucu komisyonun karar vermek zorunda kaldığını belirtti:

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum