• Reklam

İSTANBUL PERSPEKTİFLERİ'NİN İLK KONUĞU AKADEMİSYEN VE SANATÇI MURAT GELMEN OLDU

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi ‘nin (İPM), İstanbul kültür-sanat hayatının şekillenmesinde etkin rol oynamış aktörlerle izleyicileri buluşturan "İstanbul Perspektifleri" başlıklı aylık söyleşi serisi başladı.

İSTANBUL PERSPEKTİFLERİ'NİN İLK KONUĞU AKADEMİSYEN VE SANATÇI MURAT GELMEN OLDU

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi ‘nin (İPM), İstanbul kültür-sanat hayatının şekillenmesinde etkin rol oynamış aktörlerle izleyicileri buluşturan "İstanbul Perspektifleri" başlıklı aylık söyleşi serisi başladı.

İSTANBUL PERSPEKTİFLERİ'NİN İLK KONUĞU AKADEMİSYEN VE SANATÇI MURAT GELMEN OLDU
01 Kasım 2018 - 11:09

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi ‘nin (İPM), İstanbul kültür-sanat hayatının şekillenmesinde etkin rol oynamış aktörlerle izleyicileri buluşturan "İstanbul Perspektifleri" başlıklı aylık söyleşi serisi başladı. Söyleşi serisinin ilkine konuk olan Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (SSBF) öğretim üyesi ve sanatçı Murat Germen, fotoğraf ve sunumuyla Bahariye, Kadıköy ve Beyoğlu başta olmak üzere bir İstanbul panoramasını çizdi.
Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM), İstanbul kültür-sanat hayatının şekillenmesinde etkin rol oynamış aktörlerle izleyicileri buluşturacak "İstanbul Perspektifleri" başlıklı aylık söyleşi serisini başlattı. 2018-2019 döneminde her ay gerçekleşecek söyleşi serisi, İstanbul’un kültürel dokusunun 1980’lerden bu yana nasıl şekillendiğini ve dönüştüğünü öznel hikayeler üzerinden anlamlandırabilmeyi mümkün kılacak bir tartışma platformu yaratmayı amaçlıyor. Söyleşilerde; kentin kültürel dokusunun dönüşümü, mimarlık, görsel sanatlar, sanat piyasası, festival kültürü, sahne sanatları boyutlarını içeren farklı perspektiflerden ele alınacak.

Söyleşi serisinin ilki 25 Ekim 2018 tarihinde “İstanbul, Geniş Açı” temasıyla Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (SSBF) öğretim üyesi ve sanatçı Murat Germen’in katıldığı söyleşi ile gerçekleşti. Asuman Suner’in moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Murat Germen fotoğraf ve sunumuyla Bahariye, Kadıköy ve Beyoğlu başta olmak üzere bir İstanbul panoramasını çizdi. Germen, sanatı tanımlarken “Sanat, sanki elitlerin eğlencesiymiş gibi bir algı var. Bir kısmı ona dönüşse bile sanatın amacı kesinlikle bu değildir. Bunun da ispatı sokak sanatlarıdır. Sanatın kamusal alanda yer alması bence çok değerli” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında kolektif nitelikte bir kentsel fotoğraf arşivinin çok önemli olduğunu vurgulayan Murat Germen, bu nedenle akıllı telefonlar aracılığıyla çokça fotoğraf çekilmesinden memnun olduğunu söyledi. Dijital dünyada bazı öngörülemeyen teknik hatalardan da sanat eserleri çıkabileceğini söyleyen Murat Germen, “Hata olarak gördüğümüz şeyin bize şans veya başarısızlık olarak yansıması şans kavramına ne kadar açık olduğumuz ve bakış açımıza bağlıdır” dedi.

Beyoğlu’na küstürülmüş insanların geri kazanılması gerekiyor
Beyoğlu’nda vakit geçirme alışkanlığını yitirmiş ve küstürülmüş insanların tekrar kazandırılması ve kozmopolitliğin çoğulcu yaklaşımlar gerektirdiğini vurgulayan Murat Germen, “Öyle ki, hiç kimse kendini yabancı hissetmemeli. Şu anda bölgedeki para harcama potansiyeli olan turist kitlesine uymak adına tabelalardaki alfabenin bile para yönünde değiştiği bir yer olmaktan çıkarak kozmopolit ruhun geri kazanılması gerekiyor aksi takdirde uğruna ruhundan vazgeçilen kitlenin bile tercih etmeyeceği bir bölge haline gelme yolunda ilerliyor” dedi.

Bilgi ve iletişim:

Nesrin Balkan / Sabancı Üniversitesi [email protected], 0542 432 89 98

Asena Selçuk / MENA Stratejik İletişim Danışmanlığı [email protected],

0530 232 62 81

Murat Germen Hakkında:

http://muratgermen.com/

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Kent Plancılığı lisans ve Fulbright burslusu olarak gittiği Massachusetts Institute of Technology’den Mimarlık yüksek lisans derecesini Amerikan Mimarlar Birliği Altın Madalyası ile aldı. Halen Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotoğrafçılık ve görsel iletişim tasarımı dersleri vermektedir. Daha önce Bilkent, Yeditepe, İTÜ, Yıldız ve Bilgi üniversitelerinde multimedyaya giriş, temel tasarım, bilgisayar destekli tasarım, arayüz tasarımı gibi dersler vermiştir. Fotoğraf, mimarlık, multimedya tasarımı, kent planlaması, sanat ve bilgisayar destekli tasarım konularında birçok basılı/online yayını olan Germen, aynı konular üzerinde üniversitelerde ve SIGGRAPH, Mutamorphosis, CAe2008, CAC2, EVA-London’08, eCAADe, ASCAAD gibi sempozyum/konferanslarda çalışmalarını sunmuştur. Türkiye, Amerika, İtalya, Almanya, İngiltere, Meksika, Portekiz, Özbekistan, Yunanistan, Japonya, Rusya, Ukrayna, Polonya, Bulgaristan, İran, Hindistan, Avustralya, Fransa, Kanada, Bahreyn, Kore, Dubai, Çin, İsveç, İsviçre, Mısır gibi ülkeler olmak üzere seksenin üzerinde kişisel / karma sergiye katkıda bulunmuştur. Skira (İtalya) ve MASA’dan (Türkiye) olmak üzere iki adet monografik kitabı yayımlanmıştır. Farklı eserlerine ait 300’ün üzerinde edisyon, yurtiçi / yurtdışındaki kişisel koleksiyonlara ve Istanbul Modern, Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Toruń Çağdaş Sanatlar Merkezi (Polonya), Benetton Vakfı’nın Imago Mundi – Istanbul Codex, Yapı Kredi Kültür Sanat koleksiyonlarına dahil edilmiştir.

Etkin olduğu alanlarda yaptığı çalışmalar için ulusal/uluslararası (2004, 2005, 2006, 2007 yıllarındaki IPA, Px3, IVRPA 2007 mansiyon ve 2007 IPA 2.lik ödülleri gibi) ödüller almıştır. Ulusal fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır.
Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Hakkında:

İstanbul Politikalar Merkez (İPM) demokratikleşmeden iklim değişikliğine, transatlantik ilişkilerden çatışma analizi ve çözümüne kadar, önemli siyasal ve sosyal konularda uzmanlığa sahip, çalışmalarını küresel düzeyde sürdüren bir politika araştırma kuruluşudur. İPM araştırma çalışmalarını üç ana başlık altında yürütmektedir:

İPM-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi

Demokratikleşme ve Kurumsal Reform

Çatışma Çözümü ve Arabuluculuk


2001 yılından bu yana İPM, karar alıcılara, kanaat önderlerine ve paydaşlara uzmanlık alanına giren konularda tarafsız analiz ve yenilikçi politika önerilerinde bulunmaktadır.

http://ipc.sabanciuniv.edu

http://ipc.sabanciuniv.edu/about/history/ 
http://twitter.com/ipc_ipm
http://www.facebook.com/IstanbulPolicyCenter

YORUMLAR

  • 0 Yorum