• Reklam
 • Reklam

"Kanun Devleti"  yanlısı CHP'li vekil Nihat YEŞİL'den Kod 29 Kanunu

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil'in aşağıdaki  alt başlıklarda yer alan açıklamasında;  Kod 29 gereği işten atılacak kişiler için üst  disiplin itiraz makamı olarak SGK ve İŞKUR'u  adres  gösteriyor...!

"Kanun Devleti"  yanlısı CHP'li vekil Nihat YEŞİL'den Kod 29 Kanunu
22 Ocak 2021 - 22:43 - Güncelleme: 23 Ocak 2021 - 10:56
"Kanun Devleti"  yanlısı CHP'li vekil Nihat YEŞİL'den Kod 29 Kanunu

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Kod 29’a dayanarak emekçiyi ahlaksızlık gerekçesiyle işten çıkartmaların son dönemde kötüye kullanımının arttığını belirterek haksız fesihte bulunan işverenin cezalandırılması ve emekçiye tazminat ödemesi için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

Yargıtay 9. Hukuk dairesinin işçilerin özlük hakları için aldığı sayısız çağdaş hukuka emsal teşkil edecek içtihat kararları ortada dururken;  Ankara Milletvekili Nihat Yeşil'in yargısal yetkileri, kanuna bağlamak amaçlı verdiği kanun teklifi  bir tür  jüristokrasi özleminin dışa vurumu olarak nitelendirildi.

Asıl olan Hukuk Devleti ve yargısıdır.

Haksız bir fiil dolayısıyla işten atılan işçinin, iş kanunu hükümlerince mahkeme hakkına ve her tür tazminat hakkına sahip olduğunu belirten Hukukcular; haksız fiili ve nedenlerini belirleyecek olan yargı makamıdır. Hukuk devleti, kanun devleti yerine ikame edilebilecek böyle bir tasarının  siyasi suistimalllere varan sonuçları öngörülemez  görüşündeler.


Yeşil, salgın sürecinde ahlaksızlık gerekçesiyle fesihlerin artması nedeniyle ilgili olarak; “Emekçi hem işinden oluyor, hem de ‘ahlaksız’ damgası yiyor, birinin bu rezilliğe dur demesi gerekiyor” yorumunda bulundu.

CHP Ankara Milleyvekili Nihat Yeşil'in aşağıdaki  alt başlıklarda yer alan açıklamasında;  Kod 29 gereği işten atılacak kişiler için üst  disiplin  makamı olarak SGK ve İŞKUR'u adres gösteriyor...!

DENETİM OLMADIĞI GİBİ İFTİRAYA YAPTIRIM DA 

"Kod 29 ile sözleşmesi feshedilen emekçiyi koruyan bir hüküm bulunmadığı gibi, “ahlaksızlık” gerekçesinin doğruluğunu ne SGK ne de İŞKUR araştırıyor. İşveren, emekçiye ödemesi gereken tazminattan kurtulurken, işsiz kalan emekçi ise işsizlik maaşından dahi mahrum kalarak mağdur ediliyor."

AHLAKSIZLIK İFTİRASINA KARŞI İŞVEREN İŞÇİYE TAZMİNAT ÖDESİN

Ahlaksızlık ve iyiniyet kuralına uymama gerekçesiyle emekçiyi mağdur etmenin esas ahlaksızlık olduğunu ifade eden Yeşil, bu mağduriyete kayıtsız kalınamayacağını belirterek; “AKP’nin neoliberal çizgideki anlayışı iş barışını bozuyor. Salgın dönemini bahane ederek emekçi kesimi daha fazla mağdur ediyorlar dedi.

Türkiye Havadis

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • cemi say
  1 ay önce
  Ara denetim mekanizması politik baskılara maruz kalır. İşçinin yargı noktasında hakkını aramasında da elini zayıflatır bu durum.
 • Demir
  1 ay önce
  Özel sektör üzerinde bürokratik kamusal vesayet siyasileşmeyi ve suistimalleri getirir.Dolayısıyla yargısal süreç dışında bir denetim ve yaptırım mekanizması yaratılması sağlıklı bir düşüncenin ürünü değil. Ceza davası için suç duyusunda bulunulma hakkı ise zaten var.
 • Bekir
  1 ay önce
  Genel ve kamuya yönelik kabahatlarde ceza uygulamasi yapilir.Burada isci üzerinden patrona ceza kesilirse devlet ile iscinin ceza parasini ikiye kırişmasi gerek gibi durumlar ortaya cikar .Kafa yok kafa...adam.kanun teklifi vermiş !
 • MEHMET
  1 ay önce
  Pandemi sırasında işten çıkarma yasağında basın danışmanlarını işten atan Mr. Yeşil, millete ahlak dersi mi veriyor!!