• Reklam

Kenya'dan İthal Fetöcü getirenler Yunanistan'daki yerli Fetöcüleri Unuttu..!

Çavuşoğlu’nun Yunanistan dosyasında Helikopter Firarisi Fetöcüler yok…

Kenya'dan İthal Fetöcü getirenler Yunanistan'daki yerli Fetöcüleri Unuttu..!
01 Haziran 2021 - 18:33 - Güncelleme: 02 Haziran 2021 - 01:49
Çavuşoğlu’nun  Yunanistan dosyasında Helikopter Firarisi Fetöcüler yok…

Uluslararası haber ajansları Reuters ve AP, Maximos Sarayı ve Dışişleri Bakanlığı'ndaki randevuların onlarca fotoğrafını dünyaya servis ederken, Çavuşoğlu ve Dendias arasındaki samimi sohbet dikkat çekti. Yunan Skai televizyonu, iki bakanın başbakanlık konutundan Dışişleri Bakanlığı binasına yürüyerek geçmesini canlı yayınla ekrana getirdi.

CANLI YAYINDA DUYURDULAR 

Görüşmenin ardından kameraların karşısına çıkan iki bakandan Dendias, "Bugünkü görüşmemiz bir fırsattır" deyip Miçotakis ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki hafta sonraki NATO zirvesinde bir araya geleceğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu ise "Artık somut projeler üzerinde çalışmaya başladık" deyip aşı sertifikası konusunda tarafların anlaşmaya vardığını belirtti: "Aşıların karşılıklı tanınmasına karar verdik."

Yunan Dışişleri Bakanlığı'ndaki basın toplantısının ardından Dendias konuğu Çavuşoğlu'nu kapıdan uğurladı ve bakanların bir önceki gün akşam yemeğinde olduğu gibi birbirlerine sarıldığı göze çarptı.

Yunan medyası, basın toplantısının ardından Erdoğan-Miçotakis'in 14 Haziran'daki randevusunu öne çıkardı. Kathimerini gazetesinde yer alan yorumun başlığı ise, "Acil analiz: Normalleşme yönünde küçük ama önemli adım" oldu.

To Vima gazetesi Türkiye ve Yunanistan liderlerinin dördüncü kez bir araya geleceğini kaydetti, Eleftheros Typos gazetesi ise Çavuşoğlu'nun "Ön koşulsuz görüşmelere hazırız" sözlerini başlığına çekti.

BATI TRAKYA'DA BEŞ SAAT 
Kathimerini gazetesi, 'Çavuşoğlu'nun Batı Trakya'daki beş saati' başlığıyla yayınladığı haberde ise okul ziyaretinden Dr. Sadık Ahmet'in mezarlığında dua okunmasına kadar tüm gelişmeleri aktardı.

Gümülcine ve İskeçe'deki ziyaretlerde Yunan tarafını en çok rahatsız eden ise, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun paylaştığı Twitter mesajlarında 'Türk Azınlık-Turkish Minority' ifadesini kullanması oldu.

Yunan Dışişleri Bakanlığı, apar topar resmi bir açıklama yayınladı ve Çavuşoğlu'nu gerçeği saptırmakla suçladı. Atina yönetimi, Batı Trakya'da yaşayanları Müslüman azınlık olarak tanımlıyor ve birçok etnik kökenden geldiklerini ileri sürüyor.

Firari Fetöcüler Unutuldu. Görüşmlerde gündeme gelmedi

TÜRKİYE'NİN İADE TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Yunanistan'a kaçan darbeci askerlere yönelik Türkiye'nin iade talepleri üç kez Yunan yargısı tarafından reddedilmişti. Yunanistan'da Danıştay darbecilerin iltica taleplerinin onaylanmasına yönelik karar almıştı.

KIRMIZI BÜLTEN  PEMBE BÜLTEN OLDU....

Darbeciler, 18 aylık gözetim altında tutulma sürelerinin dolmasının ardından, tutuldukları polis karakolundan çıkarılarak, yoğun güvenlik önlemleri altında gizli bir yere götürülmüştü. Yunan basını daha sonra, darbecilerin askeri bir bölgede tutuldukları iddiasında bulunmuştu. Türkiye'de devam eden mahkemede ise Yunanistan'a kaçan subayların da aralarında bulunduğu 9'u tutuklu, 8'i firari 19 eski havacı askerin yargılandığı davanın savcısı esas hakkındaki mütalaasında, 8 firari sanığın dosyasının ayrılmasını talep etmişti.

Türkiye Havadis

YORUMLAR

  • 0 Yorum