Kılıçdaroğlu "Kuvvai Milliyeci" mi? tartışması !

Zaman zaman Kılıçdaroğlu'nu söylemelerine yansıyan Kuvva-i Millici söyleminin ardından iki isimden açıklama geldi.

 Kılıçdaroğlu "Kuvvai Milliyeci" mi? tartışması !
18 Kasım 2020 - 18:40Zaman zaman Kılıçdaroğlu'nu söylemelerine yansıyan Kuvva-i Millici söyleminin ardından iki isimden açıklama geldi.

Eski CHP  Antalya milletvekili Yıldıray Sapan Kılıçdaroğlu'na Zübük benzetmesi yaparak;  Kuvva-i Milliyeci, Tunceli'ye "Dersim" demez diyerek, Yeni bir parti kurulmasının iyi bir seçenek olacağını belirtti. Şeyh Said ve  Seyit Rıza'yı kendine kıble yapan bir kişi  "Kuvva-i milliyeci" olamaz.... Bu laf  Kılıçdaroğlu'nun ağzında eğreti duruyor dedi.

Kemalist yazar Tahir Çalgüner ise;  Kılıçdaroğlu'nun mandacı siyaset yapan "sosyaldemokrat" ekolden gelen biri olduğunu söyleyerek; Neo-İttihatçılık çizgisinde politika yapan biri ağzına bu kelimeyi alması bilinçli bir algı yönetiminin parçasıdırİfadesini kullandı.

Atatürk - Diyapağa ilişkisinin, Kuvva-i milliye'ye iyi bir örnek olduğunu da belirterek; 

"İtihatcılık" ve "Kemalist kuvvacılık"  arasında yapısal derin farklar vardır.
Maalesef Kılıçdaroğlu, YCHP'yi Alman ve Amerikan sosyaldemokrasisi İttihatçılığı üzerine taçlandırmıştır."  
       
Anayasadan Türklük kavramını çıkarmayı düşünenler; Geçmişte Kemalizmi önce CHP tüzüğünden sonra Anayasadan çıkaranların sözde "sosyaldemokrat" soyundandır dedi.


Kemalist kuvvacı kanat ve ideolojik geleneğinin temsilcilerini partiden, Kemalist ideolojiyi parti programı ve tüzüğünden çıkaranların kendilerini Kuvvacı olarak ilan etmesi; Halasına bıyık resmi yapıp, amcası zanneden birinin ruh halinin çok ötesinde halkı kandırmaya yönelik bir yalandır diyerek son noktayı koydu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum