• Reklam

KOYUNCU 'AKŞENER'E DUYGUSAL DAVRANIŞI YANLIŞ YAPTIRDI'

KOYUNCU 'AKŞENER'E DUYGUSAL DAVRANIŞI YANLIŞ YAPTIRDI'

KOYUNCU 'AKŞENER'E DUYGUSAL DAVRANIŞI YANLIŞ YAPTIRDI'
Editor: admin
13 Eylül 2018 - 07:29

RÖPORTAJ: NİL ARABACI / www.turkiyehavadis.com

27 Mayıs 1960 'Yeter Söz Milletin' diye yola çıkan ve tek parti dönemini sonlandıran Demokrat Parti'nin iktidarının darbe ile sonlandırıldığı kara gündür...

16 Eylül 1961'de Demokrat Parti'nin önde gelen isimleri Hasan Polatkan ile Fatin Rüştü Zorlu ve birgün sonra, Başbakanı Adnan Menderes cuntanın kurduğu mahkemenin kararı ile ile idam edildiler...

Rahmet ve şükranla anıyoruz...

İSMET KOYUNCU ' DEMOKRATLAR YENİDEN SÖZ SAHİBİ OLACAK'

' Demokratlar olarak başlattığımız taban hareketi, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e umut oldu ve merkezde bir partinin yola çıkışını sağladı.  Ancak sayın Akşener, kurduğu partide MHP'den ayrılan 175 kişiye yer verdi'

'Geriye kalan 25 kişi Doğruyol, Anavatan, CHP ve Saadet Partisi'ndendi. İYİ Parti'nin yüzde 85'i MHP'den oluştu. Bundan dolayı sayın Akşener, merkezsağ görüntüsü veremedi. Duygusal davrandığı içinde Demokratlar kırıldılar ve oy vermediler'

'Umutluyuz parlementer sistemin geri dönmesini istiyoruz Demokrat Parti Mecliste yer almalıdır umudumuzu yitirmiyoruz gelecek güzel olacak'

Türk siyasetinde bir dönemi kapatan ve 'Beyaz' Devrim'i başlatan Demokrat Parti'nin Bursa siyasetinde önemli ismi olan İsmet Koyuncu ile Demokrat Parti'nin İYİ Parti ile ittifakını ve geleceğini konuştuk...

Nil Arabacı : Demokrat Parti Seçimlere neden parti amblemi ile girmedi ?

İsmet Koyuncu '  Demokrat Parti Genel Başkanı Sayın Gültekin Uysal parti amblemini aslında kaldırmadı Türkiye genelinde liste vermedikleri için amblemsiz girdi ittifaka, şartlar öyle gerektirdi.

İYİ Partiden ,Demokrat Partiye verilen sözlerin tutulmadığını düşünüyorum seçilen yerden daha fazla isimler verilmesi gerekiyordu süreç daralınca liste verme olayı zorlaştı Gültekin Uysal bu olaya hazırlıksız yakalandı.

Nil Arabacı : Gültekin Uysal İYİ Partilimi, Demokrat Partilimi ?

İsmet Koyuncu '  Gültekin Uysal Demokrat Parti’nin milletvekilidir farklı seçimlerde yapılan durumlar insanların aklında bu ittifakta istifa şartı olmadığı için yine Demokrat Partideki başkanlık ve üyeliği devam ederek aday olmuştur, İYİ Partiye üye değil bu sebeble hiçbir sakıncası yoktur.

Demokrat Parti her dönem olur. Yıllardır batının Türkiye’de uygulamak istediği iki partili sistemdir.  Türkiye’de de birisi CHP diğeri merkez sağ görünümlü olmaya çalışan Ak Partidir. Esas olan ise Demokrat Partidir.

Nil Arabacı : Bursa Gemlik Kongresi'nde eski heyacan varmıydı ?

İsmet Koyuncu ' Geçtiğimiz Pazar günü Gemlik’te kongre vardı tanıtım olmamasına rağmen kalabalık, ve coşkulu geçti ben insanların gözlerinde umut ışığını gördüm bu insanlar Demokrat Partiyi özlüyorlar, Demokrat Parti aslında yaşam biçimidir.

Türkiye’nin daha refah ve huzurlu olduğu çocuklarımıza gençlerimize umut dolu baktığımız bir Türkiye için Demokrat Parti olmazsa olmaz.

Nil Arabacı : Sizce parlementer sistem'e dönmelimiyiz?

İsmet Koyuncu ' '  Umutluyuz parlementer sistemin geri dönmesini istiyoruz Demokrat Parti Mecliste yer almalıdır umudumuzu yitirmiyoruz gelecek güzel olacak.

Nil Arabacı : Bursa'da başlayan taban hareketi neden başarılı olamadı?

İsmet Koyuncu ' Bursa Demokratların kalesi oldu demokratlar aslında taban elde etti ilk başta yapılan oluşum toplantıları öncelikle Bursa’da Cumalıkızık, Yalova,Samsun,ve Ankara’da gerçekleşti benim aslında hedefim Ege’de,Akdeniz’de ve Diyarbakır’da toplantı yapmaktı.

Seçime CHP VE MHP giremiyordu girebilen tek parti Demokrat Partiydi bizim hareketimiz, Meral hanımın hareketini sağlamıştır İYİ Partiyi doğurmuştur.  Meral Hanım taban hareketini başından beri takip ediyordu.

Biz,  Meral Hanımın Demokrat Partiye gelmesini istiyorduk ama Gültekin Uysal olacaksa güçlü kadro ve vizyonla gelmesiydi Türkiye’ye hitap edecek bir durum bekliyorduk.
15 Temmuz olayı sonra OHAL ilan edildi farklı kalabalık toplantıların yapılması  bizim arkamızdan gelen insanları zora sokar diye dondurduk taban hareketi dediğimiz olay bundan ibarettir.

Nil Arabacı : Demokrat Parti Bursa kalesinde yok neden ?

İsmet Koyuncu ' Bir kıvılcımla tekrar toplanabilir çünkü biz herkesle iyiyiz aynı inançla devam ediyoruz.

Demokrat Parti Bursa’da şu an durumlar hiç iç açıcı değil bir heyecan yok İl Başkanlığı olmayınca veya Osmangazi Lokomotif olmazsa diğer ilçeler sessizliğe bürünüyor.
Bursa Osmangazi İlçesinde 5. dönem ilçe başkanlığını seçilerek yaptım. Biz lokomotif görevini yerine getirdik. Demokrat Parti adına en iyi 3,Teşkilata adını yazdıracak konumdaydık. Şu anda faaliyet yok.  İl Başkanı Sayın Ömer Seymen kadrosuyla sahaya inmedi seçimlere giremeyince geride kaldı.

Daha farklı hedefleri vardı. Kadrosu var, yeni bir kadro kuracak partiye emek vermiş insanlar var, buna rağmen Demokrat  parti  olarak seçimlere katılacaklarını düşündüler. Ancak İYİ Parti'den gel çalışalım demediler. Demokratlar bunun için sahaya inmediler.

Nil Arabacı :  Kırgınmısınız Meral hanıma ?

İsmet Koyuncu ' Demokrat Partililer Meral hanıma kırgınlar, İYİ Partiye bizde destek verdik aralarında 2-3 kurucu belirlendi kuruculardan 175 tanesi MHP’liydi 25 taneside  Doğruyol,Anavatan,CHP,Saadet partisindendi partinin % 85’i MHP’li olacaksa bu olmaz eğer MHP’ye oy verecekse benzerine vermez siniz  merkez sağ partisi görüntüsü vereceksiniz.

Cevher Cevheri niye istifa etti sebebi budur Cevher Cevheri’yi kaybetmek Adana’yı, Urfa’yı,Mardini kaybetmektir.

Necmettin Cevherinin oğludur istifa etti İl ve İlçeler MHP’ye verildi milletvekilleri durumuda düşünce merkez sağ görüntüsü veremediler bence Meral Akşener duygusal davrandı bu ona yanlış yaptırdı.

Nil Arabacı : Türkiye'nin ekonomisi düzelir mi?

İsmet Koyuncu '  Türkiye ekonomisi zor düzelir yandaş basın vatandaşı  yanlış yönlendiriyor sadece dolara bağlı olarak hareket ediyorlar dolara endeksli davranıyoruz aslında bizim paramız onların parasından daha değerliydi.

Bulgaristan,ve Gürcistan ülkeleri gibi; mesela bir Bulgar levası 3 Türk Lirasına eşitti  Balkanlara giderken 100-200 dolarla tatil yapılıyordu o yüzden krizi Amerika’ya yüklemek yanlış olur biz üretmiyoruz açıkçası hazıra dağ dayanmaz bu krizi atlatmalıyız.

Nil Arabacı : CHP Halka neden umut vermiyor ?

İsmet Koyuncu '  CHP şu anda muhalefet partisi olduğu halde halka beklenen morali, umudu veremiyor bana CHP’li dostlarım alınıp kırılmasınlar ben Deniz Baykal ve Muharrem İnce’nin Ak Parti’ye çalıştığını düşünüyorum.

7 haziran seçimlerinde sandıktan koalisyon çıktı, ertesi gün CHP soğuk kanlı olsa,  Ak Parti karışması lazım!  Muharrem İnce 'ben Genel Başkan Adayı’yım'  diyor, ' kongre istiyorum'  diyor.

Deniz Baykal Tayyip Erdoğan'la  konuşuyor.  'Bu ittifakın adayı Abdullah Gül olsun'  diyor.  Ak Parti bunları karşıdan izliyor. Bu yüzden CHP karışıyor.  Akıl ve düzgün bir politikayla bu sıkıntıdan ve kaostan çıkmaları lazım.

Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’ye fazla gelen Avrupalı bir siyaset adamı konumunda, bana göre CHP kendini toparlamalı ve bu sıkıntıları aşmalıdır.

Nil Arabacı : 2019'da yerel seçimler var. Bursa'da sizce kim alır?

İsmet Koyuncu '  2019 yılında gerçekleşecek olan Belediye Yerel Seçimlerinde bence önce adayları görmek gerek yerel seçimler için adaylıkta isme oy veriliyor.

Ak Parti’nin adayı kim olur bilemiyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı aday yapacaklarını sanmıyorum, yerine bakan birisi olur diye düşünüyorum.

Yıldırım İlçesinde Ak Parti yine alır Nilüferde ise Mustafa Bozbey yeniden aday olurmu yerine başkasımı olur ya da Bozbey Büyükşehir Belediyesine’mi aday olur bilmiyoruz önce isimleri görmek lazım diye düşünüyorum'.

YORUMLAR

  • 0 Yorum