ODTÜ'DEKİ İKNACILARIN "KONTROLLÜ YOL PROTESTOSU" OYUNU !!

ODTÜ'de neler oluyor ? ODTÜ YÖNETİMİ RANT İLE Mİ TAÇLANDIRILDI ? REKTÖR SÜTTEN ÇIKMIŞ "AK KAŞIK" MI? Öğrenciler üzerinde akademisyenlerin ve ODTÜ mezunlar derneğinin ikna turları bir baskıya dönüşebilir mi ? Bağlantılı olarak ODTÜ 2. YOL (Tünel yol) projesinden de nedense hiç bahsetmeyen Mimarlar odası kontrollü algı yönetimine devam etmesi; "külleme ve soğutma" çalışması başlatıldı olarak yorumlandı.

ODTÜ'DEKİ İKNACILARIN "KONTROLLÜ YOL PROTESTOSU" OYUNU !!
11 Eylül 2021 - 12:24 - Güncelleme: 12 Eylül 2021 - 01:56

2013 yılında Ankara belediyesinin bir ana plan girişimi ve  Gülenci himmet (ulaşım)  ortak projesi ile başlayan yol güzergahının altındaki yerleşik kripto cemaat sermayesini ve imar baskısını es geçen Mimarlar odası Ankara şube; "ODTÜ manzaralı evler"  diyerek kısmen hedef şaşırtmaya devam edereken; "ANKARA manzaralı ODTÜ  akademisyen rezizdans evleri"  iddalarından da bahsetmiyor. Bağlantılı olarak ODTÜ 2. YOL (Tünel yol) projesinden de nedense hiç bahsetmeyen Mimarlar odası; parçacı ve kontrollü bir algı yönetimine devam ediyor.

Başta ODTÜ Mezunları ve Akademik kadro ise aynı şekilde, yolun Şehir hastaneleri ve Yargıtay binasına ulaşım için yapıldığını söylemesi ise; meselenin özünü gözden kaçırmaya yönelik girişimler olarak tepki çekti. 

Konunun soğutulması ve kontrollü bir protesto ile ODTÜ' yü, Rantın bir parçası ve paydaşı olarak gözden kaçırmaya yönelik algısal girişimlere bir yenisi daha eklendi. 

Tezcan Candan'ın yol güzergahının tamamından bahsetmediği ve ODTÜ'den sonra izleyeceği AOÇ-Yenimahalle- Kuzey Çevre Yolu hattını ise hiç gündeme getirmeyerek akarobasik söylemlerle konunun üzerine kül altına da su atarak soğutmaya çalıştığı  gözlemlendi.

İşte Tezcan Candan'ın Bardağın yarısını tarifler açıklamaları:

ODTÜ yolu projesinin ormanlık alana yapılmaması gerektiğini söyleyen Candan, şu bilgileri paylaştı:

"ODTÜ koruma amaçlı imar alanının içinde bulunan ve hukuksuz yapılmış Yargıtay binasına, çevreyoluna bağlanmış yapılaşmalara yol götürmek amacıyla ODTÜ yolu yapılmakta. Bununla beraber İncek Bulvarı’na doğru inşa edilmiş yüksek katlı binaların ve AVM’lerin şehir trafiğini tıkadığı olgusu var. Bu durum şehir planlamasında büyük eksiklikler olduğunu gösteriyor."

Piyasanın "ODTÜ Manzaralı Evler"i reklam ve pazarlama stratejisi olarak kullanacağı öngörüsünde bulunan Candan, bu durumun ODTÜ arazileri için yapılaşma baskısına neden olacağını da belirtti. Candan, özellikle Verşan Kök’ün rektör olması ile bakanlıklar ve başkanlıkların ODTÜ arazilerini kullanmak için sıraya girdikleri bilgisini paylaştı.

Candan, rant odaklı Bilkent-İncek Yolu’nun ihalelerinin iptal edilmesi gerektiğini, Ankara şehir planlamasında tüm tarafların ortak masa etrafında bir araya getirilip yeni bir çözüm araması gerektiğini savunduklarını belirtti.

Candan son olarak Ankara’daki ulaşım sorununun çözümünün, yolun kaç metre ve yöntemin nasıl olacağı soruları üzerinden değil, bütünlüklü bir şekilde nasıl çözülmesi gerektiği üzerinden kararlaştırılması gerektiği tespitinde bulundu.

Türkiye HAVADİS
Ankara ODTÜ


YORUMLAR

  • 0 Yorum