• Reklam

Özel Hastaneleri eleştiremeyen Nihat Yeşil'den Bakana tavsiyeler !!

CHP'li Nihat Yeşil'in, Pandemi döneminde Özel Hastanelerin elini taşın altına sokmayan duruşlarını da eleştirmediği biliniyor... Yeşil'den Laf ola beri gele önergeler dizisi...

Özel Hastaneleri eleştiremeyen Nihat Yeşil'den Bakana tavsiyeler !!
11 Nisan 2021 - 16:45 - Güncelleme: 14 Nisan 2021 - 12:23
Bir CHP'li olarak Nihat YEŞİL,
Karma Ekonomi Sağlık Politikalarından bihaber mi ?!


Pandemi döneminde önemli işlevler gören ön sağlık kurumu doktorlarını istihdam eden "Aile Hekimliği sistemi" ; aynı zamanda genç doktorlarımıza bir staj, (deneyim kazandıran) emekli olanlarına ise (deneyim aktaran)  bir "depo istihdam" kapasite artırımı amaçlı olarak planlanan Karma ekonomi modelinin   kurumsal bir uygulaması olarak da düşünülmüştür. 

Ne kamunun nede özel sektör rejiminin egemenliğinde değil ama buna mukabil  potansiyel olarak Hem özel sağlık kuruluşlarına  hem de  Devlet hastanelerine de  kadrolu eleman yetiştiren bir okul olarak da görülen Aile Hekimliklerinin konumunu,  CHP içindeki eski devir sosyaldemokrat milletvekillerinin (kendi parti programlarını da görmezden gelerek)  halen daha anlamakta zorlandıkları görülüyor. 


Devlet Memuru kadrosuna geçirilirse;  "Sözleşmeli Karma/bütüncü Sağlık Politikalarının" ne anlamı var...
 

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, sözleşmeli olarak çalıştırılıp 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olmadığı için kamu personeli statüsünde olmayan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanların özlük haklarını TBMM gündemine taşıyarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

CHP'li Nihat Yeşil'in,  Pandemi döneminde Özel Hastanelerin ellerini taşın altına sokmayan duruşlarını eleştirmediği de biliniyor...

CHP’li Yeşil verdiği soru önergesinde; Kamu hizmetinin gerekliliği açısından en önemli kollardan birisi olan birinci basamak sağlık hizmetleri veren Aile Sağlığı Merkezleri’nde çalışan hekimler ve sağlık emekçilerinin büyük çoğunluğunun, 657 Sayılı Kanun’a tabi olmadığı için kamu personellerine sağlanan özlük haklarından faydalanamadığını ifade etti. Yeşil soru önergesinde ayrıca; tamamen kamu hizmeti verdikleri halde “kamu dışı çalışan” olarak tanımlanan bahse konu sağlık personellerinin, hizmetin gerektirdiği haller açısından kamu çalışanlarının uyması gereken kural ve yükümlülüklere tabi olmalarına rağmen, özlük hakları bakımından 657 Sayılı Kanun’a tabi olan kamu personellerine göre bir çok haktan mahrum durumda olduklarını ve bu durumun eşitsizlik yarattığını belirtti.

Aile Hekimleri Çalışanları Sendikası Başkanı Dr.Gürsel Özer  ise; "Bir sözleşme dönemi çalışan aile hekimliği çalışanları çeşitli nedenlerle yer değiştirmesi gerektiğinde boş olan aile hekimliği birimliği ile sözleşme imzalayabilmeli. Yer değiştirme hakkı verilmeli. İki sözleşme dönemi çalışan sağlık çalışanları çeşitli nedenler ile yer değiştirmesi gerektiğinde boş olan aile hekimliği birimi ile sözleşme imzalayabilmeli.  dedi.

Türkiye Havadis

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Bekir
  1 ay önce
  https://www.google.com/amp/s/www.sozcu.com.tr/2020/saglik/ozel-hastaneler-saglik-bakanligini-takmiyor-fazla-para-aliyor-6127052/amp/
 • ali
  1 ay önce
  CHP'nin bu konuda bir kadro vaadi yok.
 • yıldız
  1 ay önce
  Bu CHP içinde Şehir hastanelerinin özel hastane olduğunu zanneden zevat var hala daha....