• Reklam

Perinçek, Çin'e Montrö'de bir yer mi açmak istiyor ?!!

Çin parlatıcısı Doğu Perinçek'in "Montrö değiştirilebilir...Montrö yobazlığı yapılıyor"  şeklindeki Kraldan çok kralcı açıklamalarına Cengiz Özakıncı'dan tokat gibi cevap geldi... 

Perinçek, Çin'e Montrö'de bir yer mi açmak istiyor ?!!
12 Nisan 2021 - 23:25 - Güncelleme: 12 Nisan 2021 - 23:58

Çin parlatıcısı Doğu Perinçek'in "Montrö değiştirilebilir ...Montrö yobazlığı yapılıyor"  şeklindeki Kraldan çok kralcı açıklamalarına Cengiz Özakıncı'dan tokat gibi cevap geldi... 

Cengiz Özakıncı'nın açıklaması aşağıdadır:


" Atatürk'ün Montrö'yü "makul ama parlak değil" sözleriyle nitelemesinden yola çıkılarak, onun Montrö'yü Türkiye'nin Boğazlarda kayıtsız şartsız egemenliği sağlayan bir anlaşma olarak görmediği iddia edilmektedir.

Atatürk'ün Montrö'yü "pek parlak değil ama makul" diye nitelemesi Lozan'ı imzalayan tüm devletlerin Montrö'yü de imzalaması gerekirken salt İtalya'nın Montrö'ye katılmasının sağlanamamış olmasındandır. (İtalya 2 yıl sonra Montrö'ye katılmış; parlak sonuç 1938'de sağlanmıştır.)

Atatürk 1 Kasım 1936'da TBMM açılış konuşmasında, Montrö ile Boğazlar'ın artık TAMAMIYLA Türk egemenliği idaresine girdiğini belirterek: "Bundan böyle muharip herhangi bir devletin harp gemilerinin Boğazlardan geçmesi yasaktır." demiştir."

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum