"RUSYA'YA BAK" YADA "ÇİN'E TUT" TAKTİĞİ ATEŞLE OYNAMAKTIR. !

Çavuşoğlu ne demek istedi ? İNGİLTERE Montrö'de Çin'e kapı açarak öte yandan Rusya aleyhinde bir kısıtlama talebi ile masaya gelebilir. Montrö'nün kurucu ayarlarıyla oynamak ve 1 koyup üç alma heveslerinin tehlikeli sonuçları olabilir.

 "RUSYA'YA BAK" YADA "ÇİN'E TUT" TAKTİĞİ ATEŞLE OYNAMAKTIR. !
25 Şubat 2022 - 16:57

Türkiye'den Montrö açıklaması: Boğazlar Rusya'ya kapatılacak mı?

Ukrayna'nın Türkiye'den Boğazların kapatılması talebini değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: 

"Boğazların Rusya'ya "tamamen kapatılamayacağını" Montrö'deki maddeleri hatırlatarak açıkladı.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temasları çerçevesinde bulunduğu Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da Ukrayna krizini değerlendirdi.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin Türkiye'ye sağladığı yararlar nedir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedir?

Çavuşoğlu, Rusya'nın ilhakına karşı olduklarını ve bölgede savaş istemediklerini söyledi. Dışişleri Bakanı, "Türkiye'nin başından beri bu konudaki tutumu net. Biz her ikisiyle de iyi ilişkileri olan bir devlet olarak tansiyonun düşmesi için elimizden gelen sağduyulu çabayı gösterdik. Bir ilhaka ya da savaşa karşıyız, tanımaya karşıyız. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Biz savaşın tarafı değiliz. Herhangi bir çatışmanın içinde olacak bir ülke değiliz. Dengeli ama hakkaniyetten yana uluslararası hukuktan yana ilkesel tutumumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Bu askeri harekatın bir an önce bitmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz" dedi.

Ukrayna'dan Türkiye'ye çağrı: "Boğazları Ruslara kapatın" talebi

Bakan Çavuşoğlu herkesin merak ettiği konuları özetle şöyle değerlendirdi:

ÇAVUŞOĞLU, BOĞAZLARIN RUSLARA TAMAMEN KAPATILAMAYACAĞINI SÖYLEDİ

(Ukrayna'nın Türkiye'den Boğazların kapatılması talebi): "Ukrayna resmi bir talepte bulundu. Montrö Antlaşması'nın maddeleri gayet açık ve net. Bugüne kadar Türkiye Montrö Antlaşması'nı tereddütsüz her seferinde uygulamıştır. Yani Türkiye'nin taraf olmadığı bir savaşta, savaşın tarafı olan ülkelerle ilgili alınabilecek tedbirleri var. Boğazlardan savaş gemilerinin geçişini Türkiye durdurabilir. Ama Montrö Sözleşmesi'nde ayrıca bir şey var. Burada savaşın tarafı olan ülkelerin gemilerinin kendi üslerine dönme talebi olursa, o zaman ona izin verilmesi gerekiyor. Uzmanlarımız bir kere savaş hali var mı onu çalışıyor. Ukrayna bunu ülkenin tamamını işgal yönünde bir askeri harekat olarak tanımlıyor. Savaş halini hukuken kabul edersek bu süreç başlayacak. İkincisi, savaş halini kabul edersek, Montrö bağlamında savaş gemilerinin geçişini yasaklayacağız. Ama yasaklasak da Rusların böyle bir hakkı var. Sözleşme yapılırken, Rusya kendisince madde koydurmuş. 19'uncu, 20'nci, 21'inci madde bunları düzenliyor. En sonunda diyor ki, kıyıdaş ülkenin gemisi kendi üssüne dönme talebiyle geçmek isterse buna izin verilir."


YORUMLAR

  • 0 Yorum