SUDAN'DA DARBE Mİ OLUYOR?

Sudan'da bir süredir devam eden gösterilerin ardından sabah saatlerinde ordunun çok önemli bir açıklama yapacağı duyuruldu.

SUDAN'DA DARBE Mİ OLUYOR?

Sudan'da bir süredir devam eden gösterilerin ardından sabah saatlerinde ordunun çok önemli bir açıklama yapacağı duyuruldu.

SUDAN'DA DARBE Mİ OLUYOR?
11 Nisan 2019 - 08:42

Sudan resmi televizyonu bugün sabah saatlerinde Sudan ordusunun çok önemli bir açıklama yapacağını duyurdu.
 
ZIrhlı araçlarla Sudan radyo ve televizyon binasına gelen askerlerin açıklama yapması bekleniyor.
 
Bir süredir gösterilerin devam ettiği Sudan'da, ordunun, Ömer el Beşir yönetimindeki Sudan'da yönetime el koyacağı iddia edildi.

SUDAN HÜKÜMETİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI

AA’nın haberine göre Sudan hükümeti, dün akşam son olarak başkent Hartum'da ulusal ordu karargahı çevresinde süren rejim karşıtı gösterilerde dün 6'sı asker, 11 kişinin hayatını kaybettiğini belirtmişti.

Sudan resmi ajansı SUNA'da yer alan habere göre, Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan İsmail, "Siyasi Olayları Takip Komisyonu" toplantısı sonrası protesto gösterilerinin bilançosuna dair açıklamalarda bulundu.

İsmail, dünkü olaylarda 6'sı güvenlik güçlerinden 11 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Muhalif Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi'nin sosyal medya hesabından dün yapılan açıklamada ise Hartum'daki ordu karargahı çevresinde düzenlenen gösterilerde cumartesi gününden bu yana 5'i asker 21 kişinin hayatını kaybettiği, güvenlik güçlerinin gösterilere müdahalesi sonucu 153 kişinin yaralandığı ifade edilmişti.

Hartum'da ulusal ordu merkez yerleşkesi çevresinde toplanan göstericiler, cumartesi gününden bu yana Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in istifası talebiyle gösteri düzenliyor.

Sudan, 19 Aralık 2018'den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği, Ömer el-Beşir'in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyor.

AKŞAM

YORUMLAR

  • 0 Yorum