Tarihte bugün "Çevre gündeminde" ne olmuştu ?

Çevrebilim adında bir kitabın ve iki yazarının, zamanın Ekolojist bilimcilerince eleştirilmesi ve sonrasında yaşananlar Ekolojist bilimcileri ilk kez Türkiye gündemine getirdi.

Tarihte bugün "Çevre gündeminde" ne olmuştu ?
26 Ocak 2022 - 22:52
26 OCAK 1998 Çarşamba CUMHURİYET

Ekolojistler, Çevreci bir  akademisyenin Kitabını eleştirdi diye başlarına gelmedik kalmadı.


 (AYKUT KÜÇÜKKAYA) Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakül- tesi öğretım üyeleri Prof. Ruşen Keleş ve Prof. Can Hamamcı'nın yazdıkları "Çevrebilim" adlı kitap ekolojistler tarafından sert bir dille bilimsel olmadığı yönünde eleştirilince  hakarete uğradıkları gerekçesiyle 4 mılyar liralık tazminat davası açtılar. Ankara aslıye hukuk mahkemesindeaçılan dava bilim adamları çevreciler arasında eleştiri özgürlüğü ekoloji ve etik üzerine yoğun bir tartışma başlattı.

İstanbul Antinükleer Platformu'ndan Doç. Melih Baş'ın, söz konusu kitapla ilgili eleştirisi Bilim ve ütopya dcrgisinin 199sayısında yeraldı. Prof. Keleş ve Prof. Hamamcı bunun üzerine dergi ile Doç. Melih Baş aleyhine toplam 2 milyar liralık tazminat davası açtı.

Davanın duruşması  Ankara Asliye hukuk mahkemesınde yapıldı ancak Keleş ve Hamamcı davayı kaybederek mahkeme masraflarını ödemek zorunda kaldılar. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum