Reklam
Reklam
Reklam

TÜRKİYE HER ALANDA ŞAHLANACAK

Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin ederek göreve başlamasıyla şahlanış dönemine girecek. Erdoğan 21.00’de KHK ile eşzamanlı olarak yeni kabinesini ve yardımcılarını açıklayacak.

TÜRKİYE HER ALANDA ŞAHLANACAK

Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin ederek göreve başlamasıyla şahlanış dönemine girecek. Erdoğan 21.00’de KHK ile eşzamanlı olarak yeni kabinesini ve yardımcılarını açıklayacak.

TÜRKİYE HER ALANDA ŞAHLANACAK
09 Temmuz 2018 - 05:01

Millet iradesi ile kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bugün uygulamaya giriyor. Türkiye için “milat” anlamına gelen yeni sistem, yine milletin oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM’de yemin ederek göreve başlamasıyla hayata geçecek. 


Bürokratik oligarşiyi ve demokrasinin önündeki en büyük engel olan vesayet odaklarını sonlandıracak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’yi her alanda şahlandıracak. Tarihi değişim, yeni sistemin de ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM’de bugün yapılacak yemin töreniyle başlayacak. 


ANITKABİR ZİYARETİ YAPACAK


Saat 16.00’da yemin ederek görevine başlayacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine bağlı kabine ile hem devletin, hem de yürütmenin başı olacak. Erdoğan, yeminin töreninin ardından Anıtkabri ziyaret edecek ve Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayacak. 


GÖRKEMLİ KATILIM 


Yeni sisteme geçiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve başlaması kapsamında, Beştepe Külliyesi’nde görkemli bir tören de düzenlenecek. Saat 18.00’de başlayacak törene çok sayıda yabancı devlet, hükümet ve meclis başkanı da katılacak. 


YOL HARİTASI HAZIRLANDI


İş, sanat, kültür ve spor dünyasının ünlü isimleri ile toplumun her kesiminin temsilcilerinin de davet edildiği törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yapacak ve Türkiye’yi 2023, 2053, 2071 hedeflerine taşıyacak yeni dönemin yol haritasını açıklayacak.

 
UZMAN İSİMLERE GÖREV


Saat 21.00’de yapılması planlanan bu açıklamayla birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesi de oluşacak. Kabinede alanlarında uzman isimlerin yanı sıra, TBMM’den de bazı isimlerin yer alabileceği belirtiliyor.  


İki KHK yayımlanacak 


Bu süreçte, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanlığı Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) da yayımlanacak. Son rötuşları Erdoğan tarafından yapılan KHK’de, doğrudan Cumhurbaşkanı’na bağlı görev yapacak yeni kabinenin ve Cumhurbaşkanı Yardımcılıklarının oluşumuna ilişkin usul ve esaslar yer alacak.

Cumhurbaşkanlığı’na bağlı ofis, kurul ve başkanlıklara ilişkin düzenlemenin de aynı KHK’da yer alabileceği belirtiliyor. 


Erdoğan, aynı KHK kapsamında veya yayımlayacağı ikinci bir KHK ile kabinesinde ve cumhurbaşkanlığı yardımcılığında görev alacak isimlerin atamasını da bugün yapacak. Erdoğan yapacağı atamaların, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısının yayım saatiyle eşzamanlı olarak Beştepe Külliyesi’nden açıklayacak. 


Cuma namazı ve ilk toplantı 


Bu süreçte Erdoğan’ın başkanlığındaki kabinede görev alan bakanlar ve Erdoğan’ın atadığı cumhurbaşkanı Yardımcıları, TBMM’de yemin ederek görevlerine resmen başlayacaklar.

Yeni dönemin ilk kabine toplantısı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Temmuzda Hacıbayram Camii’nde kılacağı cuma namazı sonrası yapılacak. 


DÜNYADAN GENİŞ KATILIM


Türkiye’nin tarihi değişimine tanıklık edecek liderler arasında, Törene katılacak Liderler arasında Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı İzzetbegoviç, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Jeenbekov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, Zambia Cumhurbaşkanı Edgar Lungu, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah, Moritanya Cumhurbaşkanı Abdel Aziz de yer alıyor. Erdoğan yeni sisteme geçiş töreni kapsamında törene katılan yabancı devlet, hükümet ve meclis başkanlarına Külliye’de akşam yemeği de verecek. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum