VENEZUELA'DAN ABD'YE KARŞI TÜRKİYE TEKLİFİ!

Venezuela'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Samuel Moncada, ülkesinin Washington Büyükelçiliğinin korunması için Türkiye'nin 'hami devlet' olmasını teklif ettiklerini söyledi.

VENEZUELA'DAN ABD'YE KARŞI TÜRKİYE TEKLİFİ!

Venezuela'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Samuel Moncada, ülkesinin Washington Büyükelçiliğinin korunması için Türkiye'nin 'hami devlet' olmasını teklif ettiklerini söyledi.

VENEZUELA'DAN ABD'YE KARŞI TÜRKİYE TEKLİFİ!
16 Mayıs 2019 - 08:40

Moncada, BM Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında ABD yönetiminin, Venezuela'nın Washington Büyükelçiliğinin boşaltılması kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD ile Venezuela arasında diplomatik ilişkilerin kesildiğini ve  Viyana Sözleşmesindeki diplomatik ilişkiler kapsamında ABD'nin başkent Caracas'taki büyükelçiliği için üçüncü bir ülke olan İsviçre'yi ''koruyucu  devlet'' olarak seçtiğini belirten Moncada, 'Biz de Türkiye'yi hami devlet olarak önerdik. Teklifimize 'biz sizi tanımıyoruz' diyerek hayır dediler, Guaido'yu tanıdıklarını söylediler.' dedi.

ABD yönetimi, protestocu ve aktivistlerin içinde bir süredir nöbet tuttuğu Venezuela'nın Washington Büyükelçiliğini boşaltmak için yasal süreç  başlattığını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, büyükelçiliğin Venezuela'da kendini geçici  devlet başkanı ilan eden muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido yönetimine ait olduğunu savunarak, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu tanımadıklarını,  bu nedenle Maduro'ya destek veren protestocuların elçilikte bulunmasının "yasa  dışı" olduğunu ileri sürmüştü.

Bakanlık, Guaido tarafından Washington'a büyükelçi olarak atanan Venezuelalı diplomat Carlos Vecchio'nun büyükelçiliğin boşaltılmasını talep  ettiğini belirterek, protestoculara gönüllü şekilde elçilikten çıkmaları  çağrısında bulunmuştu.

Protesto devam ediyor

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya destek veren, kadın aktivist grubu CodePink'in başını çektiği protestocular, yaklaşık bir aydır bina  içinde eylemlerini sürdürürken, Guaido destekçileri bina dışında nöbet tutuyor.

Venezuela hükümeti çalışanları tarafından binaya davet edildiklerini  belirten göstericiler, polisin kendilerini zorla çıkarmaya hakkı olmadığını  savunuyor.

Washington DC polisi ile gizli servis polislerinin nezaret ettiği  eylemlerde zaman zaman taraflar arasında gerginlik yaşanırken, büyükelçilikteki  eylemcilerin dışarıdan yemek temin etmesine dahi izin verilmiyor.

Öte yandan, geçen hafta eylemcileri dışarıya çıkmaya zorlamak için  büyükelçilik binasının elektrik ve suyunun kesilmesi sosyal medyada büyük tepkiye  neden olmuştu.

ABD ile Venezuela arasındaki kriz devam ederken ABD yönetimi, ocak  ayında Birleşmiş Milletleri söz konusu krizi görüşmek için toplanmaya davet  etmiş, bu davetin ardından Maduro, ABD ile diplomatik ilişkileri kestiklerini ve  bu ülkedeki büyükelçilik ve konsoloslukları kapatma kararı aldıklarını  açıklamıştı.

AKŞAM

YORUMLAR

  • 0 Yorum