Yazar Hayrettin Özaydın'dan 'Ben Yemem'!

' Diyet yapmayın. Diyet kocaman bir palavra. Herkes diyeti belirli bir zaman dilimi içerisinde ve kısıtlı zorunluluklarla yapar. Onun yerine “Ben Yemem” deyin. İstediğiniz kadar yiyin, yedikleriniz bazik olacağından size hiçbir zararı olmayacaktır. Diyet denen tuzağa düşmeyin'

Yazar Hayrettin Özaydın'dan 'Ben Yemem'!
11 Temmuz 2020 - 07:03 - Güncelleme: 11 Temmuz 2020 - 07:14

Melek Çalıkoğlu /   www.turkiyehavadis.com
 

Yazar Hayrettin Özaydın ‘Ben Yemem!’ kitabında nasıl Vegan olduğunu sade ve kendi yaşadıklarını anlatıyor.
 
Hayrettin Özaydın, ‘10 yıl önce bana sorsalardı bu dünya ’da bu hayatta neyden vazgeçmezdin? Diye, ‘Et Yemek’ derdim ve bir gün ‘VEGAN’ olacağım aklımın ucundan bile geçmezdim’ diye başladığı 102 sayfalık kitabında hayvansal ürünlerden ve tüm yapay tatlandırıcılardan uzak, glütensiz gıdalarla nasıl sağlıklı yaşadığını okurlarına anlatıyor.

 ‘Hayvanları sevmeyen insanları sevmez’
 
Yazar Hayrettin Özaydın, hiçbir yerden veya kişiden alıntı içermeden tamamen kendi beslenme şeklini anlattığı ve tavsiye ettiği kitabının gelirini çoğu engelli, felçli, kanser, hastalıklı, şiddete maruz kalmış ve hayatının sonlarında olan Sokak Hayvanları Derneği Encander’e bağışladığını açıkladı.

‘DİYET BİR ÇUKURDUR VE O ÇUKURA DÜŞMEYİNİZ’

Sadece sebze-meyva, kuru yemiş ve her türlü bakliyat ile yaşamı tavsiye eden yazar Hayrettin Özaydın, hayvansal gıda ve glüten ’in yaşamımızda olmamasını tavsiye ediyor, ‘Ben Yemem’ de…

İŞTE ‘BEN YEMEM!

Ben diyete inanmıyorum! Diyete kesinlikle inanmayın.

Diyet, bir çukurdur. Bu çukurun içine girdiğinizde orada kaybolursunuz. Tüm diyetisyenlerin bir diyet listesi vardır. Diyet bir yaşam biçimidir. Gıdanın size uygun biçimini bir başkası belirleyemez.
Ne bulursanız yiyeceksiniz evet ama sağlığınızı bozmadan. Diyet yapmak, kibrit kutusu kadar yemek, ekmek yemek. Bu gıda terörüdür.  

“Ben Yemem” deyin.

 Diyet yapmayın. Diyet kocaman bir palavra. Herkes diyeti belirli bir zaman dilimi içerisinde ve kısıtlı zorunluluklarla yapar. Onun yerine “Ben Yemem” deyin. İstediğiniz kadar yiyin, yedikleriniz bazik olacağından size hiçbir zararı olmayacaktır. Diyet denen tuzağa düşmeyin.

Yiyeceklerinizi kendiniz belirliyorsunuz ve istediğiniz kadar yiyorsunuz, sınır yok.

Anlatmak istediğimiz yaşam biçiminde diyet kesinlikle yok. Diyet, insanları belli bir kaosa sürükleyen ve zora sokan bir yaşam biçimidir. Bunun yerine, yedikleriniz belli, istediğiniz kadar yiyin. Hiçbir sorun olmayacaktır. Vücudunuz zaten “yeter” diyecektir.  O an da durmayı da bilmelisiniz. Vücudunuz en iyi arkadaşınız.

Arkadaşınızı iyi tanımanız lazım. Ne yapıyor size? “Susadım” diyor. Suyunu vermez isen başını ağrıtıyor. Suyunu verince kandaki oksijen miktarı artıyor ve başının ağrısı geçiyor.  Ona kesinlikle eziyet etmeyin ve diyeti yasaklayın. Ben, diyeti yasaklıyorum sizlere’…
 
Sokak Hayvanları Derneği Encander ’in kurucu başkanı Zühal Kadıoğlu, ‘Özaydın’a Encander’ler adına teşekkür ediyorum’Sokak Hayvanları Derneği Encander ’in kurucu başkanı Zühal Kadıoğlu, ‘Ben Yemem ’in krona Virüs’ten dolayı çok az sayıda davet edilen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında böyle güzel projede yer aldıkları için çok mutlu olduğunu söyleyerek yazar Özaydın’a teşekkür etti.

Hayvanların her şekilde yaşam haklarını savunduklarını belirten Sokak Hayvanları Derneği Encander ’in kurucu başkanı Zühal Kadıoğlu, ‘Çünkü bizim yaptıklarımızı duyurmak için güzel bir vesile, hem de bu tür mini ve güzel görüşleri paylaşmakta aracı olabiliyorsak bizim için de ayrı bir önem arz ediyor.

Hayvanlarımızın çoğu engelli, felçli, kanser. Hayatının sonlarındalar. Çoğu da sokak hayvanı. Tamamen travma, hastalık veya şiddete maruz kalmış ve engellerinden dolayı insan eline muhtaçlar. Biz de hayatlarının sonuna kadar iyi bakmaya çalışıyoruz.

Mevcudumuz yüksek. Sahip olduğumuz felçli hayvan sayımız 100’e yakın. Türkiye ve dünyada olmayan bir sayı bu. Türkiye’nin “geçici bakımevi” statüsünü almış bir derneğiz. Tamamen bireysel başladığımız bu yolculuğa büyüyerek ve 2018’de dernekleşerek girdik.

Biz, tamamen insanın ötekileştirdiği engelli hayvanlara yer vermek istedik. Engel, hayatın her döneminde var. İnsanlarda var, iş yaşamında var, hayvanlarda da var. Biz ona el attık çünkü bu alan hem meşakkatli hem acı dolu hem masraflı fakat onların da yaşama hakkı olduğunu düşünüyor.

Siz, ‘Ben Yemem’ kitabınızda ‘nasıl hayvanlara evde bakıyor isek kesip yemeyelim’ diye bahsediyorsanız, biz de ‘engelli hayvanları yok saymayalım’ diyoruz. Onlar hayatın bir parçası, bizim yaşam biçimimizin bir hali. Onları da kucaklamamız gerekiyor.

Açıkçası bu proje bizim için ciddi bir motivasyon oldu. Teşekkür ediyoruz Encander’ler adına sayın Hayrettin Özaydın’a, kitabının gelirini bizlere bağışlayarak destek verdiği için. Birlikte böyle bir projede yer almak çok onur verici. Tekrar bağışınız için teşekkür ediyoruz’ dedi.Encander

@encandernegi, web sitemiz www.encander.org.tr , bize ulaşabilir, bağış yapabilirsiniz. Birlikte projelerde yer alabiliriz, örnek olabilirsiniz…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum