• Reklam

YCHP ATEŞLE OYNUYOR..!

YCHP Yerel yönetimler raporunu bir sır gibi saklıyor. Basın ile paylaşmıyor. CHP'nin bu tür sapkın politikalar ile yönetimindeki Belediyeleri de kaybedeceği belirtiliyor.

YCHP ATEŞLE OYNUYOR..!
13 Eylül 2021 - 22:38

'Merkezi Hükümet' CHP'nin diline yerleşti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Merkezi Hükümet” kavramı CHP’nin diline yerleşti. Son olarak CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de 9 Eylül töreninde “merkezi hükümet” ifadesini kullandı.


'Merkezi Hükümet' CHP'nin diline yerleşti
 

AK Parti’nin İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerini kaybetmesiyle CHP’deki “merkezi hükümet yerel hükümet” söylemi, yayılmaya başladı.

İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, merkezi idare yerine federe devletlerde kullanılan “merkezi hükümet” kavramını kullandı. Bu beyanı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de benimsedi ve bu dil CHP’de yerleşmeye başladı.

Şimdide CHP’nin İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, AK Parti iktidarını hedef alırken “merkezi hükümet” kavramını kullandı. Partisinin 9 Eylül töreninde konuşan Yücel, “merkezi hükümet İzmir’i cezalandırıyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki “merkezi hükümet” söylemlerinin tohumları Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa geçmesiyle başladı.

2014 yılında yapılan CHP’nin 18. Büyük Kurultayı’nda Avrupa Yerel Özerklik Şartı’ndaki çekincelerinin kaldırılmasını oy birliği kabul edilmişti.

Yeni CHP yönetimi ulus devlet çağının kapandığı şehir devleti çağının başladığı programını savunuyor. İşte bu nedenle de merkezi hükümet yerel hükümet kavramları kullanılıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum