• Reklam

YENİ ANAYASA HAZIRLIĞI ŞAİBE İLE BAŞLADI...!

Yeni anayasa çalışması için kurulacak ekibi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Yavuz Atar'ın oluşturacağı duyuruldu. Ancak Atar ile ilgili geçmişte Fetö ile bağlantılı olduğu yönünde pek çok iddia dile getirilmişti.

YENİ ANAYASA HAZIRLIĞI ŞAİBE İLE BAŞLADI...!
21 Şubat 2021 - 23:31 - Güncelleme: 22 Şubat 2021 - 00:12

ANAYASA YAZIMI ŞAİBE İLE BAŞLADI...
Yeni anayasa çalışması için kurulacak ekibi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Yavuz Atar'ın oluşturacağı duyuruldu. Ancak Atar ile ilgili geçmişte Fetö ile bağlantılı olduğu yönünde pek çok iddia dile getirilmişti.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre yeni anayasa çalışması için kurulacak ekibi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Yavuz Atar  oluşturacak.

Yavuz Atar Kimdir?                                                     

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Yavuz Atar, 1990 yılında Selçuk Üniversitesi’nde doktorasını yaptı, devamında 1995 yılında doçent, 2004 yılında da profesör oldu. Selçuk Üniversitesi’nde Anayasa Hukuku dersinde öğretim görevliliği yapan Atar 2010 yılında YÖK üyesi olarak atanan Atar, 2014-2016 yılları arasında YÖK Başkan vekilliği yaptı. 2016 yılında Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan Anayasa Çalışma Komisyonları üyeliği yaptı.

Halen İbn Haldun Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalışan, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapmakta olan Yavuz Atar’la ilgili dikkat çeken ayrıntılar.

‘Başdanışman Fetöcü Yayınevine Ortak’

Ocak 2018 tarihli Aydınlık gazetesi haberinde “ YÖK üyesi ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr.Yavuz Atar’ın Konya’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yayınevi olduğu iddia edilen Mimoza Yayınları’na ortak olduğu belgelendi. Şirketin FETÖ şüphelisi ortaklarının şu anda firari ya da tutuklu olduğu anlaşılırken Atar’ın soruşturma kapsamında ifadesinin alınmaması dikkat çekti” derken, Konya Ticaret Odası imzalı belgede FETÖ adına faaliyet yürüten ve Konya’da örgütün yapılanma merkezi olduğu iddia edilen Mimoza Yayınları’nın 7 ortağından birinin Yavuz Atar olduğu belirlendi” iddiaları yer alıyor.

Kripto Fetöcü Başdanışman

Temmuz 2017 Aydınlık gazetesi haberinde ise, Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Tahir Çalgüner, 14.06.2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı makamına bir dilekçe vererek FETÖ ile mücadelede gördüğü aksaklıkları dile getirdiğini, Üniversitede FETÖ ile mücadelede zaafiyet olduğunu vurgulayan Çalgüner’in , dilekçesinde Prof. Dr. Yavuz Atar’ın durumunu da gündeme getirdiğini. Çalgüner dilekçesinde, “YÖK içindeki bir uzantının, Anayasal suçlarla mücadele savcılığı ve Danıştay 8. daire nezdinde bazı kripto isimleri ve özellikle YÖK üyesi kripto cemaatçi, Yavuz Atar’ı zımmen koruma altına aldıklarını biliyorum” ifadelerini kullandığı bilgisi verilirken, devamında “Tahir Çalgüner, Cumhurbaşkanlığına verdiği dilekçede “kripto cemaatçi” olarak nitelediği Prof. Dr. Yavuz Atar’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanlığına atandığı ortaya çıktı” deniliyor.

Nurettin Veren’in İddiaları

Fethullah Gülen’in eski yaveri Nurettin Veren de 2017 yılında, TGRT canlı yayınında Prof. Yavuz Atar ile ilgili iddiaları gündeme getirmişti. Nuretttin Veren, Atar’ın 15 Temmuz’dan sonra da FETÖ’nün olduğunu iddia ettiği Kırgızistan’daki Manas Üniversitesi’ne gittiğini öne sürmüştü.

‘Heyette Kripto Fetöcüler Şüphesi’

Aynı kaynak aralık 2016 tarihli, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Anayasa Hukuku Uzmanı Prof. Şükrü Karatepe’ nin 2016 yılında yeni anayasa ve başkanlık sistemi üzerindeki  çalışma süreciyle ilgili haberinde ise: “ ‘Mevcut Anayasa’yı başkanlık sistemine nasıl uyarlayabiliriz?’ diye düşündük. Bu üçüncü aşamada kamuoyunda, akademik çevrelerde ve diğer partilerin konuşmalarında dile getirdikleri eleştirileri göz önüne alarak mevcut Anayasa’yı 40 maddeyle başkanlık sistemine dönüştürdük. Son olarak daha kısa hale getirmek amacıyla sadece yasama ve yürütme ile ilgili değişikliklere odaklanan, 20 küsur maddelik bir metin hazırladık.” Cumhuriyet’in ilkelerini içeren ilk dört maddeyi değiştirmeyi hedeflediklerini ama başaramadıklarını itiraf eden Karatepe, çalışmayı yürüten heyet hakkında da şu bilgileri verdi: “15 kişiye yakındık. Doğrudan anayasa ile ilişkin 10 arkadaşımız vardı. Anayasa Mahkemesi’ne üye olarak atanan arkadaşımız Yusuf Şevki Hakyemez, Yavuz Atar, Cumhurbaşkanı danışmalarından Mehmet Uçum, Özlem Zengin ve Şeref Malkoç... Bunlar danışman olan arkadaşlarımız.” Prof. Dr. Şükrü Karatepe’nin bahsettiği yeni anayasa çalışmaları yüreten heyette Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı görülüyor. Heyet hakkında ayrıca derin FETÖ şüpheleri de yer alıyor.

Bir diğer isim olan Yavuz Atar hakkında da çok sayıda “FETÖ’cü” iddiası var. Bir dönem YÖK Başkanvekilliği de yapan Yavuz Atar’ın Selçuk Üniversitesi’ndeki FETÖ yapılanması içinde olduğu iddiaları sonucu bu görevden alınıp Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde boş bulunan Mütevelli Heyet Üyeliği’ne seçildiği öne sürülmüştü.” İfadeleri yer alıyor.

Süperhaber tv sitesinde ayrıntılı haber var

Skandal!...FETÖ'cü YÖK üyesi Yavuz Atar'ı Manas Üniversitesi'ne nasıl atadılar? (superhaber.tv)
 

Avukatı Ne Demişti?                                                            

Bu iddilar üzerine Yavuz Atar’ın, avukatı şu açıklamayı yapmıştı:

“Müvekkil YÖK üyesi ve halen daha Cumhurbaşkanı Başdanışmanı görevini ifa etmektedir. Ancak söz konusu haber içeriğinden de anlaşılacağı üzere, Fettullah Gülen’in eski yaveri Nurettin Veren’in TGRT’de canlı yayında gerçeklikle hiçbir şekilde bağdaşmayan ve bu kişinin sadece soyut iddiaları ciddiye alınarak haber yapılmıştır. Ancak önemle belirtmek isterim ki, habere konu Kırgızistan’da yer alan Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti ve Kırgızistan arasında 1995 yılında Milletlerarası Anlaşma ile kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Bu üniversitenin mütevelli heyetinde ise Türkiye ve Kırgızistan’dan dörder kişi olmak üzere üst düzey kamu görevlisi görevlendirilmiştir. Bu kişiler Bakanlar Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanı onayı ile atanmaktadırlar. Türkiye’den atanan bu kişiler ise; Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi Mehmet Şişman, Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk ve müvekkil Yüksek Öğretim Kurumu Üyesi ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yavuz ATAR’ dır. Anlatılmak istenen şudur ki, müvekkilin haber içeriğinde belirtildiği gibi FETÖ/PDY terör örgütü ile hiçbir alakası olmayıp, söz konusu üniversitenin Türkiye Cumhuriyeti ve Kırgızistan arasında ki Milletlerarası anlaşma ile kurulduğunu ve müvekkilin Türkiye Cumhuriyeti tarafından atandığını, bu kapsamda hakkında yayımlanmış olan söz konusu haber içeriği ile hiçbir ilgisi bulunmadığını, haberin asılsız ve somut gerçekle bağdaşmadığını bildiririm.’’

HABER 2021.COM

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum