ZİMBABWE DEVLET BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Zimbabwe devlet başkanı Mugabe'nin görevden alındı. Yerine eski Başkan yardımcısı Mnangagwa atandı.

ZİMBABWE DEVLET BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Zimbabwe devlet başkanı Mugabe'nin görevden alındı. Yerine eski Başkan yardımcısı Mnangagwa atandı.

ZİMBABWE DEVLET BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI
19 Kasım 2017 - 16:48

Zimbabwe Devlwet Başkanı ve iktidardaki Zanu-PF partisi kurucusu ve lideri Robert Mugabe partisindeki görevinden alındı. Yerine eski Başkan yardımcısı Emmerson Mnangagwa atandı.

İktidardaki Zanu-PF partisi kurucuları ve liderleri Mugabe'nin görevden alınıp alınmamasına karar vermek üzere bugün toplanacağını açıklamıştı.

Zanu-PF'nin 10 yerel komitesinden 9'u ve parti içinde etkili "Genç Ligi" Mugabe'nin görevi bırakması gerektiğini savunurken, kararın bugünkü toplantıda merkez komiteye bildirilmesi bekleniyordu.

ORDU HAREKETE GEÇMİŞTİ

Devlet Başkanı Mugabe'nin geçen hafta Başkan Yardımcısı Emmerson Mnangagwa'yı görevden alarak, partisi Zanu-PF'nin liderliği ve dolayısıyla başkanlık için eşi Grace Mugabe'yi uygun gördüğünü belli etmesi üzerine ordu harekete geçmişti.

Ordunun yönetimi ele geçirmesinin ardından büyük ölçüde ev hapsinde tutulan ve istifa baskısı yapılan Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin bugün komutanlarla bir görüşme yapması bekleniyordu.

Devlet televizyonu, görüşmenin Mugabe'nin evinde gerçekleşeceğini ve görüşmeye bir Katolik papazın arabuluculuk yapacağını açıklamıştı.

Ordu görüşmede alınan kararların en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağı sözü vermişti.

Dün, Mugabe'nin istifasını isteyen ve askeri müdahaleyi destekleyen onbinlerce kişi başkent Harare'de sokağa çıkmıştı. Kalabalık içinde asker ve askeri araçların yer alması dikkat çekmişti.

Zimbabve ordusu, çarşamba günü başkente girerek devlet televizyonunu ele geçirmiş, sabaha karşı televizyonda okunan bildiride askeri müdahalenin "darbe olmadığı" öne sürülmüştü.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum